Adalet Ağaoğlu edebiyatında kendini yazmanın imkânları: Kadınlık, yazarlık ve kadın yazarlık
Potentials of self-writing in the literature of Adalet Ağaoğlu: Femininity, authorship and female authorship
- Tez No: 980649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Ağaoğlu'nun ilk romanı Ölmeye Yatmak (1973) elliyi aşkın yıldır edebiyat eleştirisinin ilgisinde kalmaya devam ederek modern Türk edebiyatında önemli bir yer tutar. Yazarın günlüğü Damla Damla Günler I (2004)'de bu ilk roman yoğun varlığıyla dikkat çeker. Günlükte anlatılan tasarlanma, yazılma ve yayımlanma süreciyle roman Ağaoğlu için önemli bir dönüm noktasını temsil eder. Anı-roman türündeki Göç Temizliği (1985) ise Ölmeye Yatmak'ı yazmadan önceki ve sonraki deneyimlerini içerdiğinden Ağaoğlu'nun yazarlık serüvenini daha iyi anlamayı sağlar. Ölmeye Yatmak, Damla Damla Günler I ve Göç Temizliği, birinci tekil şahıs anlatımıyla kişisel deneyimi doğrudan anlatmak bakımından ortaklaşır. Metnin anlatıcıları; aileden, toplumdan ve tarihten kopmak için inat eden uyumsuz, oyunbozan ve muhalif özneler olarak feminist öznellik ortaya koyarlar. Sara Ahmed Feminist Bir Yaşam Sürmek'te (2017) kadınların aileden, toplumdan ve tarihten yani iktidar alanlarından kopuş hikâyelerini ve kopuşlarının temelinde yer alan inatçı iradeyi inceleyerek bunları feminist eylem olarak ele alır. Ahmed'e göre bu hikâyeleri anlatmak politik bir eylemdir çünkü hikâyelerini anlatan kadınlar kendi tarihlerini yazarak yeni alanlar inşa ederler. Böylece, kadın yazarlık deneyimi erkek egemen geleneğe karşı bir direniş eylemine dönüşür. Bu bağlamda, Ağaoğlu'nun deneyimleri Ahmed'in kopuş ve inat perspektifinden okunduğunda feminist edebiyat eleştirisine yeni bakış açısı sunar. Bu tezin amacı Ahmed'in sunduğu çerçeveyle Ölmeye Yatmak, Damla Damla Günler I ve Göç Temizliği'ni birlikte ele alarak Ağaoğlu edebiyatına yeni bir eleştirel bakış ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Adalet Ağaoğlu's first novel Ölmeye Yatmak [Lying Down to Die] (1973) has maintained critical attention for over fifty years, securing its place in modern Turkish literature. In her diary Damla Damla Günler I [Days by Drops] (2004), the novel holds a strong presence, as the process of its planning, writing, and publication marks a turning point for Ağaoğlu. Her memoir-novel Göç Temizliği [The Cleanse of Migration] (1985) also reflects on her experiences before and after writing Ölmeye Yatmak, offering key insights into the author's writing experiences. These three texts -Ölmeye Yatmak, Damla Damla Günler I, and Göç Temizliği- are linked by their shared use of first-person narration that directly conveys personal experience. The narrators are portrayed as misfit, killjoy, and willful subjects who attempt to rupture from family, society, and history, thereby presenting a form of feminist subjectivity. Sara Ahmed's Living a Feminist Life (2017) explores women's stories of rupture -from familial, social, and historical authority- and emphasizes the willfulness that underlies feminist acts. For Ahmed, telling these stories is a political act. Women who tell their stories write their own histories and create new space for themselves. The experience of being a female author thus becomes an act of resistance to male-dominated traditions. In this context, Ağaoğlu's experiences, examined through Ahmed's lens of willfulness and rupture, offers a new insights for feminist literary criticism. This thesis explores Ölmeye Yatmak, Damla Damla Günler I ve Göç Temizliği and Damla Damla Günler I through Ahmed's framework, aiming to offer a new critical perspective on Ağaoğlu's literature.