Çevrimiçi sosyal medya platformlarındaki paylaşımların ve sosyal medya kullanım amacının anlık satın alma üzerindeki etkisinde sosyal kıskançlığın aracılık rolü
The mediating role of social envy in the effect of online social platform sharing and social medai usage purposes on impulse purchasing
  1. Tez No: 998083
  2. Yazar: ESRA AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimiyle beraber dijitalleşme toplumsal yaşamın her alanında etkisini göstermektedir. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması bireylerin hem tüketim alışkanlıklarını hem de sosyal ilişkilerini önemli derece etkilediği görülmektedir. Sosyal platformlar, bireylerin sadece iletişim kurdukları bir alan olmaktan çıkarak; bireylerin günlük hayatta yaşamış oldukları deneyimlerini, başarılarını ve yaşam tarzlarını paylaştığı alanlar haline gelmiştir. Bu durum sonucunda ise bazen sosyal medya kullanıcıları, kendilerini diğer kullanıcılarla karşılaştırabilmektedir. Bu karşılaştırmalar ise sosyal kıskançlık gibi bir duygunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kullanıcılar, sosyal platformlarda yapılmış olan içerik paylaşımlarından dolayı bazen kendilerini yetersiz görebilmekte ve bu gibi olumsuz duygularla başa çıkmak için sosyal medya kullanıcıları anlık satın alma davranışında bulunabilmektedir. Tüm bu faktörler değerlendirildiğinde çalışmanın amacı, çevrimiçi sosyal platformlardaki paylaşımların ve sosyal medya kullanım amaçlarının anlık satın alma üzerindeki etkisinde sosyal kıskançlığın aracılık rolünün olup olmadığını belirlemektir. Araştırma, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile online anket düzenlenerek yapılmıştır. 452 katılımcının anketleri SPSS ve SPSS PROCESS Macro programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ankete katılan sosyal medya kullanıcılarının, çevrimiçi sosyal platformlarındaki paylaşımlarının, sosyal kıskançlık ve anlık satın alma davranışı üzerinde istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı etkisi görülmektedir. Sosyal medya kullanım amacının, sosyal kıskançlık ve anlık satın alma davranışı üzerinde istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı etkisi görülmektedir. Sosyal kıskançlığın hem çevrimiçi sosyal platform paylaşımlarında hem de sosyal medya kullanım amacında anlık satın alma üzerindeki etkisinde kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, digitalization is making its mark in every aspect of social life. In particular, the proliferation of social media has been seen to significantly influence both individuals' consumption habits and social relationships. Social platforms have evolved beyond being merely spaces for communication; they have become spaces where individuals share their daily experiences, achievements, and lifestyles. As a result, social media users sometimes compare themselves to other users. These comparisons can lead to feelings such as social envy. Users may sometimes feel inadequate due to content shared on social platforms and may engage in impulse buying to cope with such negative feelings. Considering all these factors, the aim of this study is to determine whether social envy plays a mediating role in the effect of sharing on online social platforms and the purposes of social media use on impulse buying. The research was conducted by organizing an online survey using the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The questionnaires of 452 participants were analyzed using SPSS and SPSS PROCESS Macro programs. The results of the study show that the posts of social media users who participated in the survey have a statistically positive and significant effect on social envy and impulse buying behavior. The purpose of social media use was found to have a statistically positive and significant effect on social envy and impulse buying behavior. It was determined that social envy plays a partial mediating role in the effect of both online social platform sharing and the purpose of social media use on impulse buying.