The effects of out-of-school learning activities on student outcomes: A mixed-research synthesis
Okul dışı öğrenme etkinliklerinin öğrenci çıktılarına etkisi: Bir karma araştırma sentezi
- Tez No: 748390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ, DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, eğitim programlarına dayalı okul dışı öğrenme etkinliklerinin öğrenci çıktıları üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerine ilişkin nitel ve nicel araştırma bulgularının üç aşamada bir karma araştırma sentezi yoluyla birleştirilmesi amaçlanmıştır. Konuyla ilgili yapılan nitel ve nicel çalışmalara ulaşmak için, Google Scholar, ERIC, EBSCO, PROQUEST, Web of Science ve YOK Tez Merkezi gibi çevrimiçi veri tabanları kapsamlı olarak taranmıştır. Bu veri tabanlarından elde edilen çalışmalar, tanımlanan içerme ve dışlama ölçütlerine paralel olarak değerlendirilmiştir. İlgili çalışmaların belirlenmesinin ardından çalışmalar kalite değerlendirme sürecine tabi tutulmuş ve daha sonra çalışma özelliklerine göre kodlanmıştır. İlk aşamada okul dışı öğrenme uygulamalarının öğrenci başarısına, başarının kalıcılığına, tutuma, tutumların kalıcılığına ve motivasyona etkileri ayrı ayrı yapılan beş meta-analizle incelenmiştir. Meta-analitik çalışmalardan elde edilen etki büyüklükleri değerlendirildikten sonra heterojenliği, heterojenliğin kaynağını ve yayın yanlılığını incelemek için birçok test yapılmıştır. İkinci aşamasında ise, tematik sentez için uygun olan nitel çalışmalar araştırmacılar tarafından seçilerek kalite değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışmaların bulgular kısmı satır satır okunarak kodlanmış ve çeşitli betimsel temalar altında gruplandırılmıştır. Ardından, araştırmanın ilk bölümünde elde edilen etki büyüklüklerine ilişkin heterojenliğin açıklanması, iyi bir okul dışı öğrenme uygulamasının özelliklerinin ortaya konması veya yapılacak uygulamalara yönelik önerilerin sunulması amacıyla analitik temalar geliştirilmiştir. Son olarak, her iki aşamadan elde edilen sonuçlar, çapraz çalışma sentezi ile birleştirilmiştir. Araştırmada, okul dışı öğrenmenin başarıyı (k = 87, g = 1.053, 95% CI [0.915, 1.192]), başarının kalıcılığını (k = 27, g = 0.988, 95% CI [0.706, 1.269]), tutumu (k = 38, g = 0.528, 95% CI [0.353, 0.704]), tutumların kalıcılığını (k = 11, g = 0.664, 95% CI [0.198, 1.129]) ve motivasyonu (k = 9, g = 0.675, 95% CI [0.389, 0.961]) önemli ölçüde geliştirdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, çalışmaların kendi içinde ve çalışmalar arasında yüksek oranda heterojenlik olduğu tespit edilmiştir. Bir veya birden fazla meta-analiz çalışmasında bulunan etki büyüklüklerinin değişkenlik göstermesi durumuna literatür kaynağı, çalışma kalitesi, araştırma deseni, yansız atama, disiplin alanı, eğitim düzeyi, okul dışı öğrenmenin yapısı, müdahale süresi, sınıf seviyeleri gibi faktörlerin önemli ölçüde katkı sağladığı görülmüştür. Tematik sentez çalışmasında (k = 15) ise okul dışı öğrenme etkinliklerine yönelik ön hazırlıklar, okul dışı öğrenme uygulaması ve izleme etkinlikleri yapılırken dikkate alınması gereken faktörler ile bunlara yönelik öneriler ortaya konulmuştur. Bu faktörler okul dışı öğrenme ortamına gitmeden önce bir hazırlık sürecinin gerekliliği, okul dışı öğrenme etkinliklerinin ve konularının öğrenci seviyesi ve sınıf konuları ile uyumluluğu, okul dışı öğrenme ortamlarında iletişim ve rehberlik etmenin önemi, öğrencilerin okul dışı öğrenme etkinliklerine zihinsel ve fiziksel olarak katılımı ve okul dışı öğrenme etkinliklerinden sonra değerlendirme sürecinin gerekliliği biçimindedir. Buna göre, yapılan analizler sonucu on sekiz öneri ortaya çıkmıştır. Ayrıca birçok nicel çalışmada, bu önerilerle uyum gösteren uygulamaların öğrenci çıktıları üzerinde anlamlı düzeyde etkili olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, çalışmada öne çıkan bulgular ve sonuçlar bütüncül olarak tartışıldıktan sonra araştırmacılara, öğretmenlere ve politika belirleyicilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to synthesize the qualitative and quantitative research findings on short- and long-term effects of curriculum-based out-of-school learning (OSL) activities on student outcomes by employing a mixed research synthesis in three phases. Prominent online databases including Google Scholar, ERIC, EBSCO, PROQUEST, Web of Science, and CoHE Thesis Center were searched extensively to retrieve relevant qualitative and quantitative studies. Studies retrieved from these databases were evaluated in parallel to the defined inclusion and exclusion criteria. Once the relevant studies were identified, they underwent a quality appraisal procedure and then were coded by study characteristics. In the first phase, five meta-analytic reviews examined the effects of OSL practices on student achievement, achievement retention, attitude, attitude retention, and motivation. After examining the effect sizes yielded by meta-analytic reviews, several tests were conducted to inspect heterogeneity, the sources of heterogeneity, and publication bias. In the second phase, the researchers selected relevant qualitative studies for the thematic synthesis and assessed their quality. The finding sections of these studies were read and coded line-by-line and grouped under different descriptive themes. Then, analytical themes were developed to explain the heterogeneity in the effect sizes obtained from the first part of the study, reveal the characteristics of a sound OSL practice, or provide recommendations for future interventions. Eventually, results from both phases were integrated through a cross-study synthesis. The study found that OSL significantly improves student achievement (k = 87, g = 1.053, 95% CI [0.915, 1.192]), achievement retention (k = 27, g = 0.988, 95% CI [0.706, 1.269]), attitude (k = 38, g = 0.528, 95% CI [0.353, 0.704]), attitude retention (k = 11, g = 0.664, 95% CI [0.198, 1.129]), and motivation (k = 9, g = 0.675, 95% CI [0.389, 0.961]). However, there were considerable within and between-study heterogeneity. Factors such as literature source, study quality, study design, randomization, discipline area, education level, OSL structure, intervention length, and grade levels significantly contributed to effect size variability in one or more meta-analyses. The thematic synthesis (k = 15) revealed many pedagogical factors and implications that needed consideration when planning, implementing, and finalizing OSL with follow-up activities. These factors highlighted the essentiality of a preparatory unit before travelling to OSL settings, compatibility of OSL activities and topics with student level and classroom topics, significance of communication and guidance in OSL environments, mental and physical engagement of students in OSL activities, and essentiality of a summary unit after OSL activities. Accordingly, eighteen implications emerged from the analyses. In addition, interventions matching these implications had significant effects on student outcomes in many quantitative studies. Finally, after a holistic discussion of major findings and conclusions, suggestions were made for researchers, teachers, and policymakers.