Ottoman Chios: Levantine-Catholic Communities in the late 18th and early 19th centuries
Osmanlı Sakız'ı: Geç 18. ve Erken 19. yüzyıllarda Levanten-Katolik topluluklar
  1. Tez No: 980695
  2. Yazar: ONUR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. PAOLO GIRARDELLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Tez geç 18. ve erken 19. yüzyıllarda Sakız Adası'nın Katolik topluluğunu ve Katolik mekânsallığını dönüştüren tarihsel çevreyi inceler. Bu dönemde, Rus-Osmanlı Savaşları, Fransız Devrimi ve Yunan Bağımsızlık Savaşı gibi bir grup ulus-aşırı ve lokal dinamikler Ege coğrafyasında halihazırda kurulmuş olan normları dönüştürmeye başlamıştır. Bu bağlamda tez, değişen ve dönüşen tarihsel sahnede, Katolik misyonerler, adaya dışarıdan atanmış Osmanlı elitleri (voyvoda), seyyahlar, Ortodoks ve Katolik adalılar gibi farklı tarihsel aktörlerin rollerini ve tanıklıklarını derinlemesine inceler. Sakız Adası'ndaki bu dönüşümleri anlamak, Bizans (Ortodoks), Ceneviz (Katolik) ve Osmanlı (İslam) gibi farklı geçmişlerin birçok katmanlılığa sebep olduğu coğrafyadaki topluluklar arası ilişkileri, toplumsal kimlikleri ve onların hayat bulduğu tarihsel mekânsallığı çerçevelendirmek açısından önemlidir. Bu tarihsel çeşitlilik çok yönlü ve zengin kimlikleri aynı zamanda farklı toplulukların mekânsal ve kültürel ortak varoluşlarını geçirgenli sınırlar sayesinde mümkün kılar. Bu bağlamda tez Osmanlı Devlet Arşivleri belgelerini, Katolik misyonerlik raporlarını, seyahatnameleri, anıları ve görsel bir takım birincil kaynakları inceleyerek, adanın ve adalıların, Levant'ın, Karadeniz havzasının ve Batı Akdeniz limanlarının uzak noktalarına kadar erişen bağlantı ve ağlarını tarihsellendirmek amacını taşır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the historical environment which shape the Catholic spaces and Catholic community of Chios Island in the late eighteenth and early nineteenth centuries. A series of trans-national and local dynamics in this period including the Russian-Ottoman Wars, French Revolution, Greek War of Independence transformed the established norms in the Aegean geography. The thesis delves into the role and witnesses of different historical actors such as Catholic missionaries, outsider elites (voyvodas), travelers, Orthodox and Catholic islanders in this changing environment. It is significant to understand these transformations in Chios to frame the intercommunal relations and communal identities in a place where the Byzantine (Orthodox), Genoese (Catholic), Ottoman (Islamic) pasts create a palimpsest. This historical diversity allowed the existence of more diverse and rich identities as well as the spatial and cultural co-existence of different communities thanks to porous borders. In that regard, the thesis scrutinizes Ottoman State Archive Documents, Catholic missionary reports, traveler accounts, memoirs as well as visual sources to historicize the island and islanders whose networks and connections reaching far-corners of Levant, Black Sea Basin, and the Western Mediterranean ports.