Adıyaman ili cami musikisinde salâ örneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sala examples in the mosque music of Adiyaman provience
- Tez No: 980696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Din, Music, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
Özet
Cami musikisi, genellikle namaz ibadeti etrafında şekillenen ve bu bağlamda işlevsel bir role sahip olan, ancak bunun dışında da farklı formlara rastlanabilen dinî müzik türlerinden biridir. Sözlü yapısında çoğunlukla Arapça güftelere yer verilen cami musikisi, Türk dinî mûsikî mirası içerisinde önemli bir yere sahiptir. Cami musikisi bünyesinde yer alan çeşitli formlar arasında Salâ uygulamaları, hem dini ritüel içerisindeki fonksiyonelliği hem de müzikal yapısıyla dikkat çeken bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Adıyaman ili sınırları içerisinde cami musikisi kapsamında icra edilen Salâ örnekleri ele alınmış; bu örnekler Mus2 nota yazım programı aracılığıyla notaya aktarılmış ve müzikal yönden analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli benimsenmiş; nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Adıyaman ili genelinde cami musikisi çerçevesinde icra edilen salâlar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, Adıyaman'da hâlihazırda camilerde görev yapmakta olan ve salâ icrasında bulunan dört din görevlisi/musiki icracısı teşkil etmektedir. İcra edilen salâların yapısal özellikleri, ezgisel biçimleri ve icra pratikleri detaylı biçimde incelenmiş; analiz sonucunda Uşşak ve Hüseynî makamlarında Salâ örneklerine sıklıkla rastlandığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Adıyaman'daki cami musikisi geleneklerinin, yerel müzik kültürüyle belirgin bir ilişki içinde olduğu görülmüş; bu durum bölgenin genel müzikal eğilimleriyle Salâ icraları arasında organik bir bağ bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mosque music is a form of religious music that is generally shaped around the practice of prayer and serves a functional role in this context, although other forms beyond this framework can also be observed. Featuring predominantly Arabic lyrics, mosque music holds a significant place within the heritage of Turkish religious music. Among the various forms encompassed within mosque music, the practice of reciting salāh (Islamic call to prayer outside of the regular adhan) stands out due to its ritualistic function and distinctive musical structure. In this study, examples of salāh recited within the context of mosque music in the province of Adıyaman have been examined. These examples were transcribed using the Mus2 notation software and analyzed from a musical perspective. A descriptive survey model was adopted in the research, and qualitative data collection methods were employed. The population of the study consists of salāh recitations performed within the boundaries of Adıyaman province in the context of mosque music. The sample group includes four religious officials/music performers who are actively serving in mosques in Adıyaman and who perform salāh recitations. The structural characteristics, melodic forms, and performance practices of the recited salāhs were thoroughly analyzed. As a result of the analysis, it was found that the salāh examples predominantly utilized the Uşşak and Hüseynî modes (makams). Based on the findings, it was concluded that the mosque music traditions in Adıyaman are distinctly connected to the local musical culture, revealing an organic relationship between the region's broader musical tendencies and salāh performances.