Kapsayıcılık bağlamında Çin ve Türkiye okul öncesi eğitim programı ve uygulamalarının karşılaştırılması
A comparative analysis of early childhood education programs and practices in China and Turkey within the context of inclusion
- Tez No: 980732
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kapsayıcı eğitim bağlamında Çin ve Türkiye okul öncesi eğitim programı ve uygulamalarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın okul öncesi eğitim programı kısmında Çin Okul Öncesi Eğitim Rehberi, Türkiye Güncel Okul Öncesi Eğitim Programı ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli incelenmiştir. Kapsayıcı eğitimin uygulanmasında ise Çin ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan 30 Çinli ve 30 Türk okul öncesi öğretmeninin görüşleri incelenmiştir. Karşılaştırmalı eğitim yöntemlerinden yatay yaklaşım kullanılan bu nitel çalışmada, okul öncesi eğitim programı incelemesinde doküman analizi kullanılmıştır. Kapsayıcı eğitimin uygulanmasına ilişkin bölümde ise yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler MaxQda yazılımına aktarılarak açık kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre, Çin Okul Öncesi Eğitim Rehberi, Türkiye Güncel Okul Öncesi Eğitim Programı ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde en çok vurgulanan konular fırsat eşitliği sağlama ile aile, toplum ve okul iş birliği; en az değinilen konular ise programlara göre farklılık göstermektedir. Uygulamalara ilişkin bulgular incelendiğinde, Türkiye okul öncesi öğretmenlerin Çin okul öncesi öğretmenlerinden farklı olarak kendilerine ve dezavantajlı çocuklara yönelik destekleri yetersiz bulduğu ve düzenli, sistematik destek ihtiyacı hissettikleri görülmüştür. Ayrıca Çin'de okul öncesi kurumlarındaki aile ve toplum iş birliği yüksek oranda gerçekleşirken, Türkiye'de ise bu oranın düşük olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare preschool education curricula and practices in China and Turkey within the context of inclusive education. In the curriculum section, the Chinese Preschool Education Guidelines, the Current Turkish Preschool Education Program, and the Türkiye Century Maarif Model were examined. Regarding the implementation of inclusive education, the opinions of 30 Chinese and 30 Turkish preschool teachers working in various regions of China and Turkey were analyzed. Adopting a horizontal approach—one of the comparative education methods—this qualitative study employed document analysis for the examination of preschool education programs. For the section on the implementation of inclusive education, a structured interview form was developed and data were collected online. The collected data were analyzed through open coding using MaxQda software. According to the findings, the most emphasized themes in the Chinese Preschool Education Guidelines, the Current Turkish Preschool Education Program, and the Türkiye Century Maarif Model are the promotion of equal opportunities and the collaboration between family, community, and school. The least emphasized themes, however, vary depending on the program. When examining the findings related to practice, it was observed that Turkish preschool teachers, unlike their Chinese counterparts, perceive the support provided to themselves and to disadvantaged children as insufficient, expressing a need for more regular and systematic support. Moreover, while family and community collaboration in preschool institutions is found to be significantly high in China, it appears to be relatively low in Turkey.