Mobil oyunlarda oyun içi ürün satın alma niyetinin deneyimsel pazarlama perspektifinden incelenmesi
An examination of in-game purchase intention in mobile games from experiential marketing perspective
  1. Tez No: 980786
  2. Yazar: TUĞÇE ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Oyun sektöründe oyuncu penetrasyonunun hızla artmasıyla birlikte mobil oyunlar sektörü domine ederek lider konuma yerleşmiştir. Buna paralel olarak mobil oyun sektörünün en önemli gelir kalemlerinden biri olan oyun içi gelirlere araştırmacıların ilgisi artmıştır. Ancak çalışmalar bu gelirlerin sadece sınırlı bir oyuncu kesimi tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, oyuncuların oyun içi satın alma niyetini etkileyen faktörlerin deneyimsel pazarlama perspektifinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, oyun deneyiminin oyun içi satın alma niyeti üzerindeki etkisinde sadakat ile içsel değerin aracılık rolü araştırılmaktadır. Araştırmanın verileri dünyanın en büyük oyun fuarlarından birisi olan Gamescom Fuarı'ndan kolayda örneklem yöntemi ile yüz yüze anket uygulanarak elde edilmiştir. Katılımcılar 23 ülkeden, farklı mobil oyun türlerini oynayan, 18 yaş ve üzeri 568 mobil oyuncudan oluşmaktadır. Veriler SmartPLS programında yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, mobil oyun deneyiminin oyun içi satın alma niyeti üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını; içsel değerin ve sadakatin oyun içi satın alma niyeti ve oyun deneyimi arasında tam aracılık rolünün olduğunu göstermiştir. Ayrıca oynanabilirliğin oyun içi satın alma niyeti üzerindeki etkisinin negatif, sosyal bağlanırlık ve yaratıcı özgürlüğün etkisinin pozitif olduğu, anlatı, kişisel tatmin, ses ve görsel estetiğin ise anlamlı ilişkilere sahip olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, oyun deneyiminin tek başına oyun içi satın alma niyetine etki etmediğini; bu nedenle oyun geliştiricilerin oyuncularda içsel değer ve sadakat yaratacak oyun unsurlarına önem vermelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, oyun sektörüne önermelerde bulunmanın yanı sıra oyun içi harcamalarda deneyimin rolünü araştırması nedeniyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in player penetration in the gaming industry, the mobile gaming sector has dominated and taken the leading position. In parallel, researchers' interest in in-game revenue, one of the most important revenue streams in the mobile gaming sector, has increased. However, studies reveal that only a limited segment of players generates these revenues. In this context, the study aims to examine the factors that influence players' in-game purchase intentions from an experiential marketing perspective. The research investigates the mediating role of loyalty and intrinsic value in the effect of gaming experience on in-game purchase intentions. The data for the study were obtained through face-to-face surveys using a convenience sampling method at Gamescom, one of the world's largest gaming conventions. Participants consisted of 568 mobile gamers aged 18 and over from 23 countries who play different types of mobile games. The data was analyzed using structural equation modeling in the SmartPLS program. The results show that the mobile gaming experience does not have a direct effect on the intention to make in-game purchases; intrinsic value and loyalty play a full mediating role between the intention to make in-game purchases and the gaming experience. Furthermore, it was found that playability has a negative effect on in-game purchase intention. In contrast, social connectedness and creative freedom have a positive effect, and narrative, personal satisfaction, sound, and visual aesthetics have no significant relationship. The results reveal that the gaming experience alone does not affect in-game purchase intention; therefore, it highlights the necessity for game developers to prioritize game elements that create intrinsic value and loyalty among players. The research results contribute to the literature by investigating the role of experience in in-game spending and making recommendations to the gaming industry.