R-410a, R-32 ve alternatifi yeni nesil soğutucu (R-454b) ile soğutma çevriminde performans açısından karşılaştırılması
Performance comparison of R-410a, T-32 and its alternative new generation refrigerant (T-454b) in the refrigeration cycle
  1. Tez No: 980785
  2. Yazar: ŞABAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma potansiyeli yüksek soğutucu gazlar ile yeni nesil soğutucu gazların bir rooftop klimadaki performanslarının teorik olarak karşılaştırılması, R-454 B gaz kullanım koşulları hakkında detaylı bilgi vererek üretici ve tedarikçi bakış açılarını değiştirmek bu çalışmanın öncelikli amacıdır. HFC-410A ile R-454B enerji ve ekserji verimliliği açısından karşılaştırılması teorik bir analizle, sunulacaktır.Yakın gelecekte (2025-2027) EU 517/2014 regülasyonuna göre kullanımı sınırlandırılacaktır, mevcut piyasa koşullarında fiyatlarında da artış sağlanarak alternatifi soğutucu gazların kullanımın teşvik edilmesi planlanmaktadır. Benzer çalışmalar geçmiş yıllarda R-22 ve R-134 gazların yerini günümüzde almaya başlayan R1234ze-(chiller) ve R1234yf(otomobil) yeni nesil gazlar içinde gerçekleşmiştir . Üreticiler yeni nesil soğutucu gazların kullanımına karar verirken sadece çevre koşullarını değil literatürde yapılan performans çalışmalarında dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to theoretically compare the performance of refrigerants with high global warming potential and new generation refrigerants in a rooftop air conditioner, and to change the perspectives of manufacturers and suppliers by providing detailed information about R-454 B gas usage conditions. Comparison of HFC-410A and R-454B in terms of energy and exergy efficiency will be presented with a theoretical analysis. In the near future (2025-2027), its use will be limited according to the EU 517/2014 regulation, and it is planned to encourage the use of alternative refrigerants by increasing their prices under current market conditions. Similar studies have been carried out in the past years on the new generation gases R1234ze-(chiller) and R1234yf (automobile), which have started to replace R-22 and R-134 gases today. When deciding on the use of new generation refrigerants, manufacturers take into account not only environmental conditions but also performance studies conducted in the literature.