2024 felsefe dersi öğretim programının 21. yy. becerileri çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the 2024 philosophy curriculum within the framework of 21st century skills
  1. Tez No: 980814
  2. Yazar: RAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ZİYA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Felsefe Dersi Öğretim Programının 21. yüzyıl becerilerini hangi düzeyde yansıttığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Felsefe Dersi Öğretim Programı ve programa temel teşkil etmesi sebebiyle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Maarif Modelinde yer alan kavramsal beceriler, sosyal duygusal öğrenme becerileri ve okuryazarlık becerilerinin, uluslararası düzeyde geliştirilen beceri çerçeveleriyle büyük ölçüde örtüştüğü tespit edilmiştir. Ancak bu çerçevelerde vurgulanan kariyer becerilerine modelde yer verilmediği görülmüştür. Öte yandan modelde bulunan alan becerileri, eğilimler ve değerler modelin kendine özgü yönleri olarak ön plana çıkmaktadır. Felsefe Dersi Öğretim Programı incelendiğinde ise alan becerileri, sosyal duygusal öğrenme becerileri, eğilimler ve değerlerin yüksek oranda programa yansıtıldığı gözlemlenmiştir. Buna karşılık kavramsal beceriler ile okuryazarlık becerilerine programda sınırlı düzeyde yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the extent to which the Philosophy Course Curriculum reflects 21st-century skills. To this end, both the Philosophy Course Curriculum and the Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, which forms the foundational basis of the curriculum, were analyzed through content analysis. The findings indicate that the conceptual skills, social-emotional learning skills, and literacy skills incorporated into the Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli show a significant degree of alignment with internationally developed skill frameworks. However, it was observed that the model does not incorporate career-related skills, which are emphasized in many of these frameworks. Conversely, domain-specific skills, dispositions, and values emphasized in the model emerge as its distinctive components. The analysis of the Philosophy Course Curriculum reveals that domain-specific skills, social-emotional learning skills, dispositions, and values are prominently reflected in the curriculum. In contrast, conceptual and literacy skills appear to be addressed only to a limited extent.