Sigara içenlerde antioksidan enzimler, ferritin ve hemoglobin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant enzymes, ferritin and hemoglobin levels in smoking people
- Tez No: 98084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ortalama 10 sene ve günde 1 paket sigara kullanan ve alkol kullanmayan, 19-45 yaşlan arasında sağlıklı 16 erkek ve 23-43 yaşları arasında 16 bayan ile hiçbir sağlık şikayeti ve klinik bulgusu olmayan, hayatı boyunca sigara ve alkol kullanmamış, 19-45 yaşlan arasında sağlıklı 15 erkek ile 21-44 yaşlan arasında 17 bayan denek üzerinde gerçekleştirilmiştir, ikinci grup kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. SOD ve G-Red tayinleri kinetik metodla, Hemoglobin değeri oksihemoglobin metoduyla, Ferritin tayini ise enzim immunoassay (EIA) metoduyla elde edilmiştir. Hem erkek hem de kadın grubunda elde edilen numunelerden SOD parametresi eritrositlerde, G-Red ve Ferritin parametreleri plazmada, Hemoglobin analizi ise total kanda tayin edilmiştir. Sonuç olarak eritirosit içi SOD aktivitesi erkek sigara içenlerde istatistiki açıdan önemli olmamakla (p>0,5) beraber kontrol grubuna göre düşük olarak bulunurken kadın sigara içenlerde ise biraz yüksek bulunmuştur, (p>0,4). GSH-Red aktivitesinde sigara içen kadın grubunda bir değişme olmazken sigara içen erkeklerde ise istatiski yönden önemli olmamakla beraber hafif bir yükselme gözlenmiştir (p>0.5). Sigara içen her iki grupta da ferritin düzeyi yüksek olduğu halde istatiski açıdan bir önemlilik tespit edilememiştir (p>0,4). Hemoglobin düzeyinde erkeklerde istatiski olarak bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
This study was performed over 16 healthy male subjects of age between 19-45 and 16 healthy female subjects of age between 23-43 who had been smoking one packet of cigarettes daily for about 10 years, and another group of 15 male subjects of age between 19-45 and 17 female subjects of age between 21-44 who had never used alcohol or cigarettes over their lives and neither have any health problems nor any clinical observations. The second group of subjetcs was considered as a control group. The SOD and G-Red parameters were determined using the kinetic method, Hemoglobin by the oxyhemoglobin method, and Ferritin by the enzyme immunoassay (EIA) method. The SOD parameter was measured from the erythrocyte, G-Red and Ferritin parameters were measured from the plasma, and Hemoglobin values were measured from the whole blood in the samples obtained from both the female and male groups. As a result, intra-erythrocyte SOD activity was found to be lower for the smoking male group as compared to the non-smoking male group, whereas it was found to be slightly higher in the female smoking group with a very low statistical significance (p>0,5, p>0,4). There was not any statistical change of GSH-Red activity on the smoking female group as compared to the non-smoking counterpart, whereas a very slight increase was observed with a very low statistical significance (p>0,4) on the smoking male group. A statistical change for the Hemoglobin level was not observed on the smoking male group.