Simav yöresi feldspatlarının seramik sanayinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of useability of Simav reagion feldspar in ceramic industry
  1. Tez No: 98085
  2. Yazar: CENGİZ KARAGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
SİMAV YÖRESİ FELDSPATLARININ SERAMÎK SANAYİNDE KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Cengiz. Karagüzel Maden Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi,2000 Tez Danışma : Prof. Dr. Ahmet Yamık ÖZET Bu çalışma, Simav yöresi pegmatitlerinden seramik endüstrisinde kullanılabilecek özellikte feldspat konsantresi üretmek amacıyla yapılan flotasyon çalışmalarını içermektedir. Feldspatlar; elle ayıklama, manyetik ayırma, elektrostatik ayırma ve flotasyon yöntemleri ile zenginleştirilebilmektedir. Bu çalışmada ise, feldspat zenginleştirmesi olarak gerek minerallerin serbestleşme tane iriliği gerekse minerallerin selektif olarak kazanılma imkanı dolayısı ile flotasyon yöntemi tercih edilmiştir. Flotasyon deneyleri üç aşamada gerçekleştirilmiş; birinci aşamada mika, ikinci aşamada demir ve renk verici mineraller, son aşamada ise feldspat-kuvars ayırımı yapılmıştır. Deneylerde kullanılan feldspatm kimyasal analizi: %70.12 Si02, % 17.22 A1203, %6.03 K20, %3.84 Na20, %0.46 Fe203, %0.86 CaO, %0.36 MgO, %0.01 Ti02, ateş zaiyatı %0.76'dır. Optimum flotasyon deneyleri sonunda %7.55 K20, %4.53 Na20, %0.22 FC2O3 tcnörlü feldspat konsantresi sırasıyla %65.32, %61.44, %24.91 kazanma verimi ile üretilmiştir. Sonuç olarak, Simav yöresi feldspatlarının flotasyon yöntemi ile zenginleştirilebileceği ve üretilen feldspat konsantresinin seramik endüstrisinde kullanılabilecek özellikte olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Feldspat, Flotasyon, Zenginleştirme, Mika, Kuvars,
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF USEABIL1TY OF SİMAV REAGION FELDSPAR IN CERAMİC INDUSTRY Cengiz Karagiizel Mining Engineering, M. S. Thesis, 2000 Thesis Supervisor: Prof. Dr. Ahmet Yamik SUMMARY In this research study, it is aimed to recover feldspar concentrate suitable for use at ceramics industry from the Simav district pegmatites by notation tests. Feldspar minerals are beneficiated by hand sorting, magnetic separation, electrostatic separation and flotation. In this study, notation is preferred be cause of coarse liberation size of minerals and ability to recovery selectivity. Flotation tests have been carried out three stages; first mica was recovered next ferrous and color minerals and finally quartz- feldspar separation was done. The chemical analysis of feldspar which is used in experiments is as following: 70.12% Si02, 17.22% A1203, 6.03% K20, 3.84% Na20, 0.46% FeA, 0.86% CaO, 0.36% MgO, 0.01%TiO2 and 0.76 losses. At the final of optimum flotation experiments the feldspar concentrates with the mineral tenor of: 7.55% K20, 4.53% Na20, 0.22% FeaOj was obtained with 65.32 %, 61.44 %, 24.91 % recovery respectively. The tests results showed that the feldspar minerals of Simav district can be beneficiated by flotation process and final product is suitable for ceramic industry. Key Word: Feldspar, Flotation, Beneficiation, Mica, Quartz