Takım etik kültürünün takımın değişime hazır oluş düzeyi aracılığıyla takım inovasyon davranışına etkisi
The effect of team ethical culture on team innovation behavior through the team's readiness level for change
  1. Tez No: 980865
  2. Yazar: ZEYNEP NUR SORUŞBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN ŞAMİL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı takım etik kültürü ve takım inovasyon performansındaki ilişkide takım değişime hazır oluş düzeyinin arabulucuk rolünü belirlemektir. Çalışmanın örneklemini çeşitli sektörlerde çalışan 304 kişi oluşturmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için“Etik Kültür”,“Değişime Hazır Oluş”ve“İnovasyon Davranışı”olmak üzere üç ölçek kullanılmıştır. Veriler üzerinde doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach alpha, Pearson korelasyon testi, Hayes'in PROCESS Makrosu ve Aracılık Modeli analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda takım etik kültürünün ve takım değişime hazır oluşunun takım inovasyon düzeyini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca takım etik kültürünün takım değişime hazır oluşunu da pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Değişkenler arası yapılan aracılık analizinde ise takım etik kültürü ve takım inovasyon davranışı arasındaki analizde takım değişime hazır oluşunun aracı etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgu, takımların etik kültürünün doğrudan inovasyon davranışı artırmasını açıklarken aynı zamanda çalışanların değişime hazır oluş düzeyleri aracılığıyla da bu davranışa dolaylı olarak aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the mediating role of team change readiness level in the relationship between team ethical culture and team innovation performance. The sample of the study consists of 304 people working in various sectors. Three scales, namely“Ethical Culture”,“Readiness for Change”and“Innovation Behavior”, were used to determine the relationships between the variables. Confirmatory factor analysis, Cronbach alpha, Pearson correlation coefficient, Hayes' PROCESS Macro and Mediation Model analysis were used on the data. As a result of the study, it was revealed that team ethical culture and team change readiness positively affect the team innovation level. In addition, it was observed that team ethical culture positively affected team readiness for change. In the mediation analysis conducted between variables, it was revealed that team readiness for change had a mediating effect in the analysis between team ethical culture and team innovation behavior. This finding explains how the ethical culture of teams directly increases innovation behavior, while at the same time indirectly mediating this behavior through employees' readiness for change levels.