Çağdaş portre sanatında lifin materyal olarak kullanılmasına yönelik uygulamalar
Practices for the usage of fiber as a material in contemporary portrait art
  1. Tez No: 980892
  2. Yazar: NİHAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
İplik günümüzde sanatçılar için oldukça ilgi çekici bir malzeme haline geldi. Sanatçılar ipliğin farklı niteliklerini ön plana çıkararak eserlerinde değişik anlatım yollarına gittiler. İplik çizgi olarak kullanıldığı gibi ipliğin hissedilebilir yapısı, rengi, dokusu, kalınlığı, sertliği ya da yumuşaklığı gibi özellikleri ipliği; sanatçılar için cezbedici kıldı. İpliğin tarihine bakıldığında ilk kullanımına dair net bir bilgi olmamakla beraber, insanların liflerden ip yaparak ipi dokuma işini icat ettiği görülmektedir. Böylece insanlar ipliği hem giyeceklerinde kullandılar hem de barınaklarının yapımında kullandılar. Hayvan kemiklerinden yaptıkları iğnelerle deri ve kürkleri birleştirerek dokuma giysiler elde ettiler. M.Ö. 7.000 yılına tarihlendirilen en eski dokuma giysi Türkiye'de bulunurken M.Ö. 6.500 yılına tarihlendirilen en eski iğne işi ise İsrail'de bulundu. 18. Yy.'da Sanayi Devrimi ile fabrikasyon üretim başladı. Sanayi Devrimiyle beraber el sanatlarının da yok olmaya yüz tutmasıyla buna tepki olarak İngiltere'de Art&Craft hareketi doğdu. 20. Yy ile sanatçılar farklı anlatım yollarını tercih etmeye başladılar. Bauhaus Okulunun yaratıcılık ve tasarım kavramlarını benimsemesiyle goblen, kumaş ve iğne işine önem verildi. Böylece nakış zanaat kimliğinden sıyrılarak sanatsal kimliğine kavuştu. 1. Lozan Tepestry Bienali'ne katılan Gunta Stölz, Anni Albers ve Otto Berger, lif sanatının oluşumuna katkı sağlamış Bauhaus ailesine mensup sanatçılardır. Magdalena Abakanowicz, Sheila Hicks, Claire Zeisler ve Lenore Tawney gibi çağdaş sanatçıların lif sanatına katkıları da bu alanın sanatta kendine daha sağlam yer kazanmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada portre sanatı, sanatçıları, çağdaş portre sanatı ve çağdaş portre sanatında lifin kullanıldığı çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışma; inceleme sürecinde elde edilen bulgular ışığında kendi sanatsal dilimin oluşması bağlamında, kişisel sanat üretimlerimin gelişimini ve dönüşümünü, üretimlerimle beraber gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Thread has become a very interesting material for artists today. Artists have highlighted the different qualities of thread and have gone to different ways of expression in their works. Thread has been used as a line, as well as its perceptible structure, color, texture, thickness, hardness or softness, which have made thread attractive to artists. When we look at the history of thread, although there is no clear information about its first use, we see that people invented the art of weaving thread by making thread from fibers. Thus, people used thread both for their clothing and for the construction of their shelters. They obtained woven clothes by combining leather and fur with needles they made from animal bones. The oldest woven garment, dating back to 7,000 BC, was found in Turkey, while the oldest needlework, dating back to 6,500 BC, was found in Israel. In the 18th century, with the Industrial Revolution, mass production began. With the Industrial Revolution, as handicrafts were also on the verge of extinction, the Art&Craft movement emerged in England as a reaction to this. In the 20th century, artists began to prefer different ways of expression. With the Bauhaus School embracing the concepts of creativity and design, emphasis was placed on tapestry, fabric and needlework. Thus, embroidery shed its craft identity and gained an artistic identity. Gunta Stölz, Anni Albers and Otto Berger, who participated in the 1st Lausanne Tepestry Biennial, are artists from the Bauhaus family who contributed to the formation of fiber art. The contributions of contemporary artists such as Magdalena Abakanowicz, Sheila Hicks, Claire Zeisler and Lenore Tawney to fiber art have also led to this field gaining a more solid place in art. In this study, portrait art, artists, contemporary portrait art and artists are examined. This study aims to investigate the development and transformation of my personal art productions together with my productions in the context of the formation of my own artistic language in the light of the findings obtained during the examination process.