Irak bankacılık sektöründe kurumsal yönetim stratejisinin finansal performans üzerindeki etkisi
The impact of corporate governance strategy on the financial performance of the Iraqi banking sector
- Tez No: 980901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSİA RİES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yönetim kurulu büyüklüğü, yöneticilerin bağımsızlığı, risk komitesi yönetimi ve denetim komitesi gibi kurumsal yönetim araçlarının Irak bankalarının finansal performansı üzerindeki etkisini ele almaktadır. Hipotezlere dayalı nicel bir metodoloji benimseyen araştırma, bu kurumsal yönetim mekanizmaları ile finansal performans arasındaki ilişkiyi incelemekte olup, temel gösterge olarak aktif kârlılığı (ROA) kullanmaktadır. Veriler, istatistiksel değerlendirme ve yapısal analiz için JASP programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma örneklemi, Irak Merkez Bankası'na kayıtlı ve 2023 yılına ait tam yıllık rapora sahip 54 bankadan oluşmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla çoklu regresyon ve panel regresyon modelleri ile yol katsayılarının analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yönetim kurulu büyüklüğünün finansal performans üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, yönetim kurulu bağımsızlığı ve denetim komitesinin anlamlı bir etkisi bulunurken, risk komitesinin finansal performans ile negatif fakat istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Irak'taki özgün kurumsal yönetim ortamına odaklanarak, bu çalışma literatürde önemli bir boşluğu doldurmakta ve politika yapıcılar, üst düzey yöneticiler ile yatırımcılar için benzer gelişmekte olan piyasalarda kurumsal yönetim uygulamalarının güçlendirilmesine yönelik pratik çıkarımlar sunmaktadır. Kurumsal yönetim özellikleri ile finansal performans arasındaki ilişkiyi incelemek suretiyle, etkili kurumsal yönetim uygulamalarının kurumsal performansın iyileştirilmesine ve sürdürülebilirliğine nasıl katkı sağladığına dair derinlemesine bir anlayış geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of corporate governance mechanisms namely board size, managerial independence, risk committee management, and the audit committee on the financial performance of Iraqi banks. Adopting a quantitative, hypothesis-driven methodology, the study investigates the relationship between these governance mechanisms and financial performance, using return on assets (ROA) as the primary indicator. Data were analyzed using the JASP software for statistical evaluation and structural analysis. The sample consisted of 54 banks listed with the Central Bank of Iraq, selected based on the availability of a complete annual report for the year 2023. To assess the relationships between variables, multiple regression and panel regression models were employed through path coefficient analysis. The findings indicate that board size has a negative effect on financial performance. In contrast, board independence and the audit committee show significant effects, while the risk committee reveals a negative but statistically insignificant relationship with financial performance. By focusing on the distinctive governance environment in Iraq, this study fills an important gap in the literature and provides practical implications for policymakers, executives, and investors to enhance corporate governance practices in similar emerging markets. Through exploring the relationship between governance attributes and financial performance, the study offers a deeper understanding of how effective governance practices contribute to improving institutional performance and sustainability.