Education for sustainable development at higher education in Türkiye: The integration of sustainable development goals into the preparatory EFL classes
Türkiye'de yükseköğretimde sürdürülebilir kalkınma için eğitim: Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin EFL hazırlık sınıflarına entegrasyonu
- Tez No: 980913
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda, dünyanın farklı bölgelerinde hem yerel hem de küresel konularda çok sayıda sorun ortaya çıkmakta ve bu sorunlar giderek içinden çıkılması zor bir hal almaktadır. Küreselleşmenin hız kesmeden devam etmesi, Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) yönelik bireysel farkındalığın artırılmasının önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Bu bağlamda, eğitim ve eğitim politikaları, bireylerde bu farkındalığı artırmada kilit bir rol oynamaktadır. Türkiye'deki yükseköğretim programlarında, Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konularında ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Bu eksikliklerin temelinde, uluslararası düzeyde kabul gören Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik eğitim faaliyetleri ve bilinçlendirme çabalarının yetersiz kalması ve eğitim materyallerinde bu konulara yeterince yer verilmemesi yatmaktadır (Güngör Tanç, Ş., Tanç, Çardak & Yağlı, 2022; Bulut & Çakmak, 2018). Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yabancı dil eğitim müfredatına entegre edilmesi üzerine yapılacak olan bu çalışma, bu hedefleri bütüncül bir yaklaşımla benimseyerek, eğitim materyallerine ve sınıf içi çalışmalara etkili bir şekilde dahil etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Tarsus Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda kullanılan müfredat, eğitim materyalleri, değerlendirme sistemi ve sınıf içi çalışmalarının yürütülme şekli üzerine detaylı bir araştırma yapılacaktır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemi uygulanmaktadır. Öncelikle, yabancı dil eğitim müfredatlarının amaç ve hedefleri incelenip, Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin mevcut materyallere nasıl entegre edildiği, hangi hedeflerin materyallerde yer aldığı bir ölçek aracılığıyla değerlendirilecektir. Daha sonra, odak gruplarına anket uygulanarak, öğrencilerin Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dair farkındalıkları, hangi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin ne ölçüde materyallere entegre edildiği ve bu eğitim çalışmalarının hangi yöntem ve metotlar ile eğitmenlerce sunulduğuna dair veriler toplanacaktır. Son olarak, mülakat ve odak grup görüşmeleri kullanılacaktır. Bu görüşmeler aracılığıyla, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin entegre etme süreçlerinin pratik zorlukları, fırsatları ve katılımcıların görüşleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinilecektir. Son olarak bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yabancı dil eğitim müfredatına entegre ederek, öğrencilerin sürdürülebilirlik konusundaki bilinç ve bilgi düzeylerini artırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, eğitim materyallerinin ve öğretim yöntemlerinin gözden geçirilmesi ve güncellenmesi, sürdürülebilir bir gelecek için atılacak önemli adımlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bu amaçla Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini eğitim amaç ve hedeflerine dahil ederek başarılı bir üniversite statüsünde olan Graz Üniversitesi'nde düzenlenecek ziyaret aracılığıyla edinilecek değerli bilgiler ışığında Türk eğitim sisteminin Sürdürülebilirlik eğitim faaliyetlerine önemli katkılar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, various global and local challenges have emerged, becoming increasingly complex and difficult to address. The ongoing acceleration of globalization underscores the necessity of raising individual awareness about sustainability and the Sustainable Development Goals (SDGs). In this context, education and educational policies play a pivotal role in enhancing sustainability awareness among individuals. Despite this, there remain significant gaps in Turkey's higher education programs concerning sustainability education and the SDGs. These gaps primarily arise from insufficient educational initiatives and limited integration of internationally recognized SDGs into instructional materials and classroom activities (Güngör Tanç, Ş., Tanç, Çardak & Yağlı, 2022; Bulut & Çakmak, 2018). This thesis examines the integration of Sustainability and the Sustainable Development Goals within foreign language education, specifically targeting English preparatory classes at Tarsus University's School of Foreign Languages. Utilizing a mixed-method research design, the study aims to holistically integrate sustainability concepts into educational materials, curricula, assessment strategies, and classroom practices. Initially, curriculum objectives and instructional materials will be critically analyzed through a structured scale to determine the current extent and nature of SDG integration. Subsequently, surveys conducted with focus groups will assess students' awareness levels concerning sustainability, their perceptions of SDG integration effectiveness, and instructional methods used by educators. To complement quantitative findings, qualitative data will be gathered through in-depth interviews and focus group discussions, exploring practical implementation challenges, opportunities, and participants' viewpoints regarding sustainability education. Ultimately, the study aims to improve students' sustainability awareness and knowledge by systematically embedding SDGs into language education curricula. The findings will inform necessary revisions and enhancements in teaching methodologies and educational materials, serving as crucial steps toward fostering sustainable futures. Additionally, insights gained from an academic exchange visit to the University of Graz—renowned for its successful sustainability education practices—will further enrich the recommendations, significantly contributing to the development and enhancement of sustainability education within Turkey's higher education system.