Yetişkin bireylerde psikolojik esneklik düzeyleri ve nesne ilişkilerinin çeşitli sosyodemografik özellikler bağlamında incelenmesi
An examination of psychological flexibility levels and object relations in adults within the context of various sociodemographic features
- Tez No: 980926
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerin psikolojik esneklik düzeyleri ve nesne ilişkileri arasındaki ilişkiyi çeşitli sosyodemografik değişkenler bağlamında incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 400 katılımcıya Sosyodemografik Bilgi Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği online platform kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, kadınlar ve erkekler arasında büyük farklılıklar görülmemiş, egosantrizm ve halüsinasyon delüzyon alt boyutlarında erkeklerin kadınlara göre daha fazla puan aldığı gözlemlenmiştir. Yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiş, psikolojik esneklik ve nesne ilişkileri sorunları üzerinde yaş ile birlikte bir azalma gözlemlenmiştir. Büyükşehirde büyümenin psikolojik esneklik düzeylerinin artmasında ve nesne ilişkilerine yönelik sorunların azalmasında etkili olabileceği görülmüştür. Yüksek eğitim seviyesine ulaşmanın, egosantrizm ve sosyal yetersizlik eğilimlerini azaltacağı görülmüştür. Evli bireylerin psikolojik esneklik, ayrışma, nesne ilişkileri, gerçeği değerlendirme ve yabancılaşma alt boyutlarında olumlu bir profile sahip olduğu görülmüştür. Yüksek gelir düzeyine sahip olmak ile psikolojik esneklik düzeylerindeki artış ve nesne ilişkilerine yönelik sorunlarında azalışın mevcut olduğu görülmüştür. Çalışmada gerçekleştirilen korelasyon ve regresyon analizleri doğrultusunda ise, psikolojik esneklik düzeylerindeki artışın ve nesne ilişkileri puanlarındaki azalmanın ilişkili olduğu görülmüştür. Nesne ilişkilerinin psikolojik esneklik puanlarındaki varyansın %31.6'sını açıklamakta olduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar mevcut literatür kapsamında değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation between psychological flexibility levels and object relations in adults within the context of various sociodemographic features. According to that purpose, the Sociodemographic Information Form, Psychological Flexibility Scale, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory were applied to the 400 participants by using online platforms. Direct to the findings of the study, there is not any major differences observed between men and women but in the egocentrism and hallucination delusion subscalesi there was observed result as men has higher score than women. Statistically significant results were obtained direct to the age groups, there is an observed result as decreasing in the scores of psychological flexibility and object relations problems with increasing in the age. Growing up in the metropolitan cities shown as connected to the increased levels of psychological flexibility and reduced problems with object relations. Married individuals cause to observe positive profile in the psychological flexibility, object relations and seperation, reality testing, alienation subdimentions. Having high income level is associated with an increase in psychological flexibility and a decrease in object relations problems. According to the conducted correlation and regression analyses, the increased psychological flexibility levels and the decreased object relations scores are related to each other. The object relations explained the 31.6% of the variance in the psychological flexibility scores. The results obtained from the research were evaluated and discussed direct to the other studies in the literature.