Siyasal yabancılaşmanın seçmen davranışı üzerindeki rolü: 2024 Türkiye yerel seçimleri Konya ili örneği
The role of political alienation in voter behavior: The case of Konya in the 2024 local elections in Turkey
- Tez No: 980946
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN SUMMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçmenin siyasal katılımını siyasal yabancılaşma bağlamında incelenmesidir. Bu araştırmanın ana problemi, seçmenin siyasal katılım düzeyleri ile siyasal yabancılaşma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? şeklinde soru ile ifade edilmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise, 2024 Türkiye yerel seçimlerinde oy kullanma hüviyetine sahip, 18 yaşına girmiş, Konya ili merkez ilçeleri Selçuklu, Meram ve Karatay'da ikamet eden seçmen hüviyetine seçmenlerden oluşturmaktadır. Belirlenen evrene dayanarak örneklem hacminin / büyüklüğünün hesaplanmasında Oransal Örnekleme Yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden olan kolayda örnekleme yöntemi ile 410 seçmenle anket yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak ''siyasal katılım ölçeği'' ve ''siyasal yabancılaşma ölçeği'' kullanılmıştır. Analizler de ise, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Vay Anova), Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Bu araştırmada, seçmenlerin siyasal katılım düzeylerinin düşük, siyasal yabancılaşma algılarının ise kararsızlık düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Seçmenler özellikle düşünce paylaşımı, miting ve eylem gibi katılım biçimlerinden uzak durmakta, katılımı daha çok seçimle sınırlı tutmaktadır. Siyasal Yabancılaşma Ölçeği alt boyutlarında da net bir tutum sergilenmemekte, duygular durumlara göre değişmektedir. Doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenilirlik testleri, her iki ölçeğin de araştırma örneklemine uygun ve güvenilir olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine voter political participation within the context of political alienation. The main research question of this study is expressed as follows: Is there a significant difference between voters' levels of political participation and their levels of political alienation? A relational survey model was employed in this research. The sample of the study consists of voters who were eligible to vote in the 2024 Turkish local elections, aged 18 and above, and residing in the central districts of Konya province—Selçuklu, Meram, and Karatay. Based on the defined population, the Proportional Sampling Method was used to determine the sample size. Accordingly, a survey was conducted with 410 voters using the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling techniques. The data collection instruments included the“Political Participation Scale”and the“Political Alienation Scale.”The data were analyzed using One-Way ANOVA, Correlation, and Regression analyses. The findings revealed that voters' levels of political participation were low, while their perceptions of political alienation remained at an indecisive level. Voters tend to refrain from participation forms such as expressing opinions, attending rallies, and engaging in demonstrations, restricting their political engagement mostly to voting activities. Regarding the sub-dimensions of the Political Alienation Scale, participants did not display a clear attitude, and their feelings varied depending on circumstances. Confirmatory factor analyses and reliability tests indicated that both scales were valid and reliable for the research sample.