Çankırı'da eğitim alan Cibutili yükseköğretim öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıkları
Digital reading habits of Djiboutian higher education students studying in Çankırı
  1. Tez No: 980961
  2. Yazar: MEIKY-RAMI FAED ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEVMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Çankırı'da eğitim gören Cibutili yükseköğretim öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıklarını farklı boyutlarıyla incelemektir. Çalışmada, Cibutili yükseköğretim öğrencilerinin basılı ve dijital okuma sıklıkları, dijital ortamlarda en çok okudukları içerik türleri, hangi okuma materyallerinin ve araçlarının tercih edildiği gibi konuların ele alınması da amaçlanmıştır. Çalışma nicel verilere dayalı tarama modelinde bir araştırmadır. Çalışmanın örneklem grubunu 2023-2024 akademik yılı bahar döneminde Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde öğrenim gören 95 Cibutili yükseköğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. 19 sorudan oluşan bir anket ile 24 maddelik Likert tipi ifadeler katılımcılara uygulanmış ve veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin genel olarak düşük düzeyde dijital okuma alışkanlığı gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin dijital araçlara erişimleri olmasına rağmen, çoğunluk özellikle akademik ve edebi içerik için hala basılı formatları tercih etmektedir. Öğrencilerin önemli bir kısmı ekrandan okurken konsantre olmakta güçlük çektiklerini belirtmişlerdir. Dijital formatlar çoğunlukla kısa metinler için tercih edilirken, daha uzun metinler için çoğunlukla basılı ortam tercih edilmiştir. Bu sonuçlar, dijital okumanın henüz öğrencilerin akademik yaşamlarına tam anlamıyla entegre olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu sonuçlar, geleneksel okuma alışkanlıklarının devam ettiğinin altını çizmekte ve hedefe yönelik destek ve farkındalık stratejileri yoluyla yükseköğretim ortamlarında dijital okuma kültürünün teşvik edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Araştırmanın bulguları ve literatür ışığında uygulayıcılara ve araştırmacılara dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the digital reading habits of Djiboutian higher education students studying in Çankırı from various perspectives. The study also aims to explore topics such as Djiboutian higher education students' print and digital reading frequency, the types of content they most frequently read in digital environments, and their preferred reading materials and devices. This research is a quantitative study based on the survey model. The study sample consists of 95 Djiboutian higher education students studying at Çankırı Karatekin University during the spring semester of the 2023-2024 academic year. A survey technique was used as the data collection tool. A questionnaire consisting of 19 questions and 24 Likert-type items was applied to the participants, and the data were analyzed using the SPSS statistical program. The findings reveal that students generally exhibit a low level of digital reading habits. Despite having access to digital tools, the majority still prefer print formats, especially for academic and literary content. A significant portion of students reported having difficulty concentrating when reading from a screen. Digital formats were generally preferred for short texts, while print was often preferred for longer texts. These results indicate that digital reading has not yet been fully integrated into students' academic lives. Furthermore, these results highlight the persistence of traditional reading habits and emphasize the need to encourage a digital reading culture within higher education environments through targeted support and awareness strategies. Based on the findings of the research and the literature, recommendations have been made for practitioners and researchers.