Özel sermayeli bankaların kârlılığının tahmini: Karşılaştırmalı bir inceleme
Estimating the profitability of privately owned banks: A comprative study
- Tez No: 981018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇEMREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Bankacılık, Statistics, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bankalar, faiz ile para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo, işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ticari, finansal ve ekonomik etkinliklerde bulunan iktisadi kuruluşlardır. Bankacılık sektörünün kârlılığı ekonomik açıdan önem taşımaktadır. Bankacılık kârlılığının en iyi bir yöntem ile tahmin edilebilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki seçilmiş olan özel sermayeli bankaların net ticari kârlılığının tahminin etmek üzere YSA(MLP), LSTM, ARIMAX ve Lineer regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada Akbank, Şekerbank, TEB, Anadolubank ve Türkiye İş Bankası olmak üzere beş farklı bankanın 2006Q1-2025Q1 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Model çıktıları grafiksel analizler ve hata ölçütleri (MAPE, MAE, RMSE ve MSE) ile değerlendirilip yorumlanmıştır. YSA(MLP), LSTM, ARIMAX ve Lineer Regresyon modellerinin banka net ticari kârlılığındaki tahmin sonuçları karşılaştırılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks are institutions that exchange money with interest, conduct loans, discounts, and foreign exchange transactions, store cash, valuable documents, and belongings in their safes, and engage in other commercial, economic, and other related activities. The profitability of the banking sector is crucial from an economic perspective. Estimating banking profitability using the best method is crucial. ANN (MLP), LSTM, ARIMAX, and linear regression analyses were used to estimate the net commercial profitability of these successful, selected privately owned banks in Turkey. Data from five different banks: Akbank, Şekerbank, TEB, Anadolubank, and Türkiye İş Bankası, covering the period 2006Q1-2025Q1, were used in the study. Model outputs were evaluated and interpreted using graphical analyses and error displays (MAPE, MAE, RMSE, and MSE). The study was concluded by comparing the ANN (MLP), LSTM, ARIMAX, and linear regression models' prediction results for bank net commercial profitability.