Siirt bölgesindeki karayollarında meydana gelen heyelanların geoteknik açıdan incelenmesi
Geotechnical investigation of landslides occurred on the highways in the Siirt region
- Tez No: 981038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAYRULLAH AKYILDIZ, PROF. DR. MEHMET SALİH KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Heyelanlar, özellikle eğimli arazilerde inşa edilen karayollarında ciddi ekonomik kayıplara ve güvenlik risklerine neden olmaktadır. Bu tez çalışması Siirt bölgesinde yer alan karayolu heyelanlarının geoteknik açıdan incelenmesi ve bu tür heyelanların neden olduğu problemleri etkin bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Siirt ili, Kurtalan ilçesi, Aktaş köyü mevkiinde yer alan Km:13+600 – 14+600 arasındaki güzergâhta karayolu inşaatı sırasında meydana gelen heyelan ele alınmıştır. Çalışma alanında yüksek yarma ve dolgu kesimlerine rastlanmıştır, bu sebeple bu kesim kritik bir öneme sahiptir. Saha gözlemleri, sondaj verileri, geoteknik çalışmalar ve eğim analizleri ile heyelan bölgesinin karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada, topografya, zemin özellikleri, yeraltı su seviyesi, yağış miktarları ve mühendislik tasarımlarının heyelan oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Söz konusu güzergâhta, Germik formasyonunun killi siltli birimi ile jipsli seviyeleri üzerinde doygun ve doygun olmayan zemin koşullarında geniş bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Elde edilen deneysel veriler gerçekleştirilen analizlerin doğrulanması açısından önem arz etmektedir. %49 ve %100 doygunluk derecelerinde direkt kesme deneyi yapılmış olup elde edilen rezidüel parametreler ile duraylılık analizi yapılarak doygunluk derecesi-güvenlik katsayısı ilişkisi tespit edilmiştir. Akabinde zeminin yağış infiltrasyon etkisindeki yamaç duraylılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde farklı emme değerleri değişimi, farklı yeraltı su seviyesi, yağış miktarı gibi durumların yamaç duraylılığına etkileri incelenmiştir. Mevcut durumu yansıtan model üzerinde sayısal analizler, sonlu eleman yöntemini esas alan Plaxis 2D V24 ve limit denge yöntemine dayanan Slide-2D yazılımları kullanılarak, göçme yüzeyleri tespit edilmiş ve güvenlik faktörü analizi hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Landslides cause serious economic losses and create security risks, especially on highways constructed on sloping terrains. This thesis is intended to study the landslides along the highways in the Siirt region (eastern Turkey) from a geotechnical point of view and to effectively analyse the problems caused by them. Within the scope of the study, the landslide that occurred during the highway construction on the route between Km: 13+600 – 14+600 in Aktaş village of Kurtalan district of Siirt province was discussed. High cut and fill sections were encountered in the study area, therefore this section is evaluated as having critical importance. Characteristic features of the landslide area were determined through field observations, drilling data, geotechnical studies and slope analysis. Effects of topography, ground properties, groundwater level, net supply rainfall as well as the engineering design on the occurrence of the landslide were taken into consideration during the study. In the mentioned route, an extensive experimental study was carried out on the clayey silty unit and gypsum levels of the Germik formation under saturated and unsaturated soil conditions. The experimental data obtained is evaluated to be significant in terms of validating the analyses made prior. Direct shear tests were carried out at 49% and 100% saturation degrees, and the stability analysis configuration was determined with the residual effect obtained and the saturation degree-safety structural connection. Subsequently, slope stability analyses of the ground under the influence of rainfall infiltration were carried out. In the analyses the effects of changes in various values of water absorption, different groundwater levels and rainfall amounts on slope stability were examined. Numerical analyses were made to determine the collapse surfaces on the model reflecting the current situation using the softwares Plaxis 2D V24, which is based on the finite element method, and Slide-2, which is based on the limit equilibrium method, and therefore calculations for safety factor analysis in relation to collapse surfaces were made.