Bilişim terörü suçlarının toplumsal yansımaları: Kerkük/Irak örneği
Social reflections of cyber terrorism crimes: Example of Kirkuk/Iraq
- Tez No: 981045
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Siber-terörizm suçları, toplumsal barış ve toplum ilişkileri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğundan modern toplumların karşılaştığı en önemli zorluklardan biridir. Bu çalışmanın amacı, Kerkük'te Siber terörizm suçlarının toplumsal yansımalarını analiz etmek, toplum güveni ve sosyal uyum üzerindeki etkilerini araştırmak ve farklı kurumların bu suçların etkilerini azaltmadaki rolünü değerlendirmektir. Çalışma, politikacılar, akademisyenler ve farklı sosyal geçmişlerden gelen vatandaşlar da dahil olmak üzere çeşitli toplum üyelerine dağıtılan bir saha anketi kullanarak betimleyici-analitik bir yaklaşım benimsemiştir. Sonuçlar, Siber terörizm suçlarının bireyler arasında endişe ve korku duygularının artmasına katkıda bulunduğunu ve sosyal medya aracılığıyla söylentilerin ve yanlış bilgilerin yayılmasının bir sonucu olarak sosyal bağları zayıflattığını göstermiştir. Ayrıca, mevcut mevzuat ve yasaların bu suçları ele almadaki sınırlı etkinliğinin yanı sıra, bireyler arasında bu suçları önleme yöntemleri konusunda farkındalık eksikliği olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, medya ve eğitim kurumları tarafından yürütülen eğitim kampanyaları yoluyla Siber terörizmin tehlikeleri hakkında toplum bilincinin artırılmasının yanı sıra bu suçlara karşı daha caydırıcı olacak yasaların geliştirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Bu suçların toplumsal yapı üzerindeki etkisini azaltmak ve toplumsal barışı teşvik etmek için devlet kurumları ve sivil toplum arasında iş birliğinin etkinleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyberterrorism crimes are among the most significant challenges facing modern societies due to their negative impact on social cohesion and public trust. This study aims to analyze the social implications of cyberterrorism crimes in Kirkuk City by examining their effects on societal stability and trust, as well as evaluating the role of various institutions in mitigating these impacts. The study employed a descriptive and analytical methodology, utilizing a field-based survey distributed to a diverse sample of individuals, including politicians, academics, and citizens from different social backgrounds. The findings revealed that cyberterrorism crimes contribute to increased feelings of fear and anxiety among individuals and weaken social bonds due to the spread of misinformation and rumors through social media. Additionally, the results indicated a lack of public awareness regarding preventive measures against such crimes and highlighted the limited effectiveness of current laws and regulations in combating them. The study concludes by recommending the need to enhance societal awareness of the risks posed by cyberterrorism through awareness campaigns led by media and educational institutions. It also emphasizes the importance of developing stricter laws to deter such crimes and strengthening collaboration between governmental institutions and civil society to reduce their impact on social stability and cohesion.