Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda serum YKL-40 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum YKL-40 levels in patients presenting to the emergency department with chest pain
- Tez No: 981049
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Koroner arter hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde başlıca mortalite ve morbidite nedenidir. Acil serviste sık görülen akut koroner sendrom tablolarında hızlı tanı ve uygun tedavi hayati öneme sahiptir. Troponin gibi testler standart olsa da troponinin unstabil anjina pektoris olgularında negatif olabilmesi ve bazı nonkardiyak durumlarda da yükselebilmesi, ek biyobelirteçlere gereksinimi ortaya çıkarır. Bu çalışmada akut koroner sendromda biyobelirteç adayı olarak Chitinase-3-like protein 1'in tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, üçüncü basamak bir üniversite acil servisinde tek merkezli olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya kriterleri karşılayan 32 ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü, 28 Unstabil anjina pektoris ve 28 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 88 birey dahil edildi. Başvuruda Chitinase-3-like protein 1 düzeyleri ölçüldü; demografik veriler, temel laboratuvarlar, Elektrokardiyogram, Ekokardiyografi ve standart risk skorları kaydedildi. İstatistiksel anlamlılık için p<0,05 kabul edildi. Çalışmamızda bulunan 60 hastanın ortalama yaşı 62,27±13,82 (minimum-maksimum: 31-96) ve %65 (n=39)'i erkekti. Kontrol ve toplam hasta grubunun yaşları karşılaştırıldığında, hasta grubunun daha ileri yaşta olduğu tespit edildi (p<0,001). Cinsiyete göre dağılım ise kontrol ve hasta grupları arasında benzer bulundu. Chitinase-3-like protein 1 düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı; alt gruplarda hem ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsünde hem de unstabil anjina pektoriste kontrolün üzerinde bulundu. Kontrol grubunda 552,57 olarak elde edilen serum Chitinase-3-like protein 1, ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü grubunda 875,43 ve unstabil anjina pektoris grubunda 768,29 olarak bulundu. Alıcı işletim karakteristiği analizinde YKL-40, kontrol– ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü ayrımında anlamlı ayırt edicilik (Eğri altında kalan alan≈0,73) ve kontrol– unstabil anjina pektoris ayrımında orta düzeyde ayırt edicilik (Eğri altında kalan alan≈0,69) gösterdi; ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü- unstabil anjina pektoris ayrımı için anlamlı değildi. Serum Chitinase-3-like protein 1, başvuru anındaki risk skor grupları ve Elektrokardiyogram/Ekokardiyografi alt sınıfları arasında belirgin farklılık göstermedi. Sonuç olarak serum Chitinase-3-like protein 1, akut koroner sendrom varlığında yükselen ve kontrol–akut koroner sendrom ayrımında anlamlı ayırt edicilik sağlayan bir biyobelirteçtir. ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü ile unstabil anjina pektorisi tek başına ayırmada yeterli görünmese de özellikle unstabil anjina pektoris için ek risk sinyali verebilmesi ve pratik bir eşik değer sunması nedeniyle acil serviste klinik değerlendirme ve standart testlerin yanında tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Bulguların doğrulanması için daha geniş ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery diseases are among the leading causes of mortality and morbidity in developed and developing countries. In acute coronary syndrome presentations, which are frequently encountered in the emergency department, rapid diagnosis and appropriate treatment are of vital importance. Although tests such as troponin are standard, the possibility of negative troponin in unstable angina cases and elevations in some non-cardiac conditions highlight the need for additional biomarkers. In this study, we aimed to investigate the diagnostic value of chitinase-3-like protein 1 as a candidate biomarker in acute coronary syndrome. Our study was conducted as a single-center study in a tertiary university emergency department. A total of 88 individuals who met the inclusion criteria 32 Non–ST-elevation myocardial infarction, 28 unstable angina, and 28 healthy controls were included. Chitinase-3-like protein 1 levels were measured at presentation; demographic data, basic laboratory results, electrocardiogram/echocardiography, and standard risk scores were recorded. Statistical significance was set at p<0.05. Among the 60 patients in our study, the mean age was 62.27±13.82 years (minimum–maximum: 31–96), and 65% (n=39) were male. When the ages of the control and total patient groups were compared, the patient group was older (p<0.001). Sex distribution was similar between control and patient groups. Chitinase-3-like protein 1 levels were significantly higher in the patient group compared with the control group; in subgroup analyses, levels were higher than controls in both Non–ST-elevation myocardial infarction and unstable angina. Chitinase-3-like protein 1 was 552.57 in the control group, 875.43 in the Non–ST-elevation myocardial infarction group, and 768.29 in the unstable angina group. In Receiver Operating Characteristic analysis, Chitinase-3-like protein 1 showed significant discriminative ability for control– Non–ST-elevation myocardial infarction (Area Under the Curve≈0.73) and moderate discriminative ability for control–unstable angina (Area Under the Curve ≈0.69); it was not significant for – Non–ST-elevation myocardial infarction- unstable angina discrimination. Chitinase-3-like protein 1 did not show a marked difference across risk score groups at presentation or across electrocardiogram/echocardiography subclasses. In conclusion, Chitinase-3-like protein 1 is a biomarker that increases in the presence of acute coronary syndrome and provides significant discrimination between control and acute coronary syndrome. Although it does not appear sufficient on its own to distinguish – Non–ST-elevation myocardial infarction from unstable angina, it may be used as a complementary tool alongside clinical evaluation and standard tests in the emergency department, particularly because it can provide an additional risk signal for unstable angina and offers a practical cutoff value. Larger, multicenter studies are needed to validate these findings.