المفارقة في قصائد النثر شعر سالم الغزولة أنموذجًا
Düzyazı şiirlerindeki paradoks, örnek olarak Salem El-Gazula'nın şiiri
  1. Tez No: 981055
  2. Yazar: MOHAMMED AHMED M.NORY ALWAHEB BAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı Salem El-Gazula'nın şiirinde paradoks olgusunu incelmektir, metin-lerin şekillenmesine ve anlam üretmesine katkıda bulunan bir yöntem olarak kabul edilir, ve üç temel amaç gerçekleştirmek istiyoruz. 1. Gazula'nın Şiirinde kullanılan türlerini ortaya çıkarmaktır 2. Şairin metinlerinde paradoks inşa ederken dayandığı yöntem ve işlevlerin vurgulanmasıdır. 3. Şair ile halk arasındaki yorumlayıcı etkileşiminde paradokun etkisini incelemektir. Tezde ayrıca seçilmiş Gazul'i Şiiri örneklerinde paradoksun metinsel ve kültürel bağlamaları ışığında analizetmek amacıyla benimsemiştir. Bu yaklaşım Gazul'lerde var olan paradoksal yapıları ortaya çıkarmayı ve anlamsal karmaşık anlamlar üretmedeki rollerini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tez bir takım sonucu ulaştı ; bunlardan en önemlisi Gazul şiirindeki paradoksun yalnızca retorik bir diziyle sınırlı olmadığını duygusal, düşünsel ve zamansal paradoksaları içeren ve birçok yerde kişisel eleştiri isyan ve şaşkınlığa dayalı çağdaş bir şiirsel vizon oluşturan biçimler aldığını vurguladı. Analiz ayrıca Gazul'in metnlerarasılığı özellikle de literal aktarma değil ve yeniden biçimlendirmeye dayanan paradoksal bir şekilde kullandığını gösterdi. Özellikle eski ve dini metinlerde olan ilişkilerinde onlara kendi vizyonunu yansıtan yeni anlamsal boyutlar kazandırmaktadır. Paradoks terimi , eski Arap belagatinde teknik bbiçimiyle kullanılmasada araçları belagat kalıpları aracılığıyla bulunur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the phenomenon of paradox in the prose poems of the poet Salem Al-Ghazoula. Since paradox is considered as an aesthetic and semantic tool that contributes to the formation of texts and generation of meanings. The study attempts to achieve three main goals: first, to uncover the patterns of paradox employed in the poetry of ghazula; second, to highlight the mechanisms and artistic functions adopted by the poet in constructing the paradox within his texts; and third, to identify the effectiveness of paradox in the aesthetic and interpretive interaction between the poet and the recipient. The study adopted a descriptive method to trace the manifestations of paradox in selected models of ghuzula's poems. Moreover, the study attempts to analyse the poem in the light of their textual and cultural contexts, in order to extract the paradoxical structures inherent in them. Finally, the study explains the role of paradox in creating semantic tension and generating complex meanings. The findings of the study come up with several conclusions, most notably, that the paradox in the poetry of Ghazloula is not limited to a rhetorical level, but takes multiple forms, including emotional, intellectual, and temporal paradoxes. These paradoxes intersect in many places to form a contemporary poetic vision based on criticism, rebellion, and surprise. Furthermore, the findings show that Ghazloula employs intertextuality in a paradoxical way, which is not based on literal transmission, but on deconstruction and reshaping, especially when it comes to traditional and religious texts. Therefore, this gives the poem new semantic dimensions that reflect his modernist vision. Although the term“paradox”was not used in its idiomatic form in ancient Arabic rhetoric, its tools were present through rhetorical patterns such as: puns, metaphors, and praise in a way that resembles slander, which indicates the rooting of paradox in the expressive structure of the Arabic language.