Çok duyulu teknoloji bağlamında yaşanan marka deneyiminin tüketicinin algıladığı lüks marka değeri ve lüks marka gücüne etkisi
The impact of multisensory technologies on brand experience, consumer perceived luxury brand value, and luxury brand power
- Tez No: 981091
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez, lüks marka tüketicilerine sunulan çok duyulu teknoloji temelli deneyimlerin, tüketicinin algıladığı değer ve marka gücü ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneyimsel pazarlama yaklaşımlarının giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde, markaların tüketiciyle duygusal ve bilişsel düzeyde güçlü bağlar kurabilmesi, çoklu duyulara hitap eden etkileşimler yoluyla mümkün hale gelmektedir. Literatürde, çok duyulu teknolojilerin tüketicinin algıladığı değer ve marka gücü ile olan ilişkisini bütüncül bir yapıda ele alan çalışmaların henüz gelişme aşamasında olduğu görülmektedir. Bu nedenle, bu tez lüks mağaza perakendeciliği bağlamında söz konusu ilişkileri inceleyerek alanyazına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, çok duyulu teknolojilerin (görsel, işitsel, dokunsal, koku ve tat duyularını kapsayan uygulamalar) ve marka deneyiminin, tüketicinin algıladığı değeri (finansal, işlevsel, bireysel ve sosyal boyutlarıyla) nasıl etkilediği ortaya konulmuştur. Ayrıca, algılanan değerin marka gücü üzerindeki aracılık rolü de analiz edilmiştir. Bu amaçla nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, Türkiye'de faaliyet gösteren seçili lüks mağazalarda alışveriş yapan tüketicilere yönelik bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında ölçeklerin yapı geçerliliğini değerlendirmek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör yapısını test etmek için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) de yapılmıştır. Elde edilen verilerde değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman'ın korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri ile değerlendirilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farklar Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmaları ise Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çok duyulu teknolojilerin marka deneyimiyle birlikte tüketici nezdinde algılanan değeri önemli ölçüde artırdığını ve bu etkinin marka gücüne pozitif yönde yansıdığını göstermektedir. Özellikle dokunsal ve görsel uyaranların, algılanan değerin bireysel ve sosyal boyutlarında belirleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, lüks marka yöneticilerine hedef kitleyle daha anlamlı etkileşimler kurmaları ve marka gücünü artıracak stratejiler geliştirmeleri konusunda yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of multisensory technology-based experiences offered to luxury brand consumers on perceived consumer value and brand strength. As experiential marketing approaches continue to gain significance, establishing strong emotional and cognitive connections with consumers is increasingly facilitated through interactions that appeal to multiple senses. The extant literature suggests that research examining the relationship between multisensory technologies, perceived value, and brand strength within a holistic framework remains in its developmental stages. Accordingly, this study seeks to contribute to the literature by exploring these interrelations within the context of luxury retailing. The study examines how multisensory technologies (applications involving visual, auditory, tactile, olfactory, and gustatory senses) and brand experience influence consumers' perceived value, considering its financial, functional, individual, and social dimensions. Furthermore, the mediating role of perceived value on brand strength was analyzed. For this purpose, a quantitative research method was adopted, and a survey was conducted among consumers who shop at selected luxury stores operating in Turkey. In the study, Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted to examine the construct validity of the scales, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed to test the factor structure. The relationships between variables were examined using Spearman's correlation coefficient. The normality of the data distribution was assessed through the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests. Differences between two independent groups were analyzed using the Mann-Whitney U test, while comparisons among more than two groups were performed using the Kruskal-Wallis test. The findings reveal that multisensory technologies, in conjunction with brand experience, significantly enhance perceived consumer value, which in turn positively affects brand strength. Notably, tactile and visual stimuli emerged as key drivers in shaping the individual and social dimensions of perceived value. These results aim to provide strategic insights for luxury brand managers seeking to foster more meaningful consumer interactions and to strengthen brand equity through multisensory engagement.