Bağlamanın çoksesli Batı müziği orkestrasındaki çalgı gruplarıyla kullanımına yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on the use of the bağlama with instrumental groups in a Western polyphonic music orchestra
- Tez No: 981099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, geleneksel Türk halk çalgılarından biri olan bağlamanın çoksesli Batı müziği orkestralarında ve çalgı topluluklarında yer alma potansiyeline ilişkin öğretim elemanları ve öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırma, karma yöntem desenine dayalı olarak yürütülmüştür. Nicel veriler kapalı uçlu sorular aracılığıyla elde edilip frekans ve yüzde dağılımlarıyla değerlendirilmiş, nitel veriler ise açık uçlu sorulardan sağlanarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma grubunu, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde görev yapan bağlama dersini yürütmüş 12 öğretim elemanı ile müzik lisans programlarının 3. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim gören 43 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmış, soruların geçerliği için iki uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, hem öğretim elemanlarının hem de öğrencilerin büyük çoğunluğunun bağlamanın Batı müziği orkestrası ve çalgı topluluklarında kullanılmasını tınısal açıdan uygun bulduğunu göstermektedir. Öğretim elemanları, bağlamanın farklı çalım tekniklerinin orkestra icrasına katkı sağlayabileceğini vurgulamış, ancak bağlamanın düşük ses hacminin ve makamsal uyum farklılıklarının teknik destek ve düzenlemelerle giderilmesi gerektiğini belirtmiştir. Öğrenciler ise bağlamanın orkestrada kullanılmasının icraya derinlik ve çeşitlilik kazandıracağını, kültürel açıdan da zenginleştirici bir rol üstlenebileceğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte az sayıda katılımcı, bağlamanın Batı müziğiyle tam uyum sağlayamayacağı görüşünü dile getirmiştir. Sonuç olarak, bulgular bağlamanın Batı müziği orkestrası ve çalgı topluluklarında kullanılmasının mümkün olduğunu, ancak bunun için uygun düzenlemeler, ses güçlendirme teknikleri ve makamsal özelliklerin korunmasına yönelik çalışmaların gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of faculty members and students regarding the potential of the bağlama, one of the traditional Turkish folk instruments, to take part in Western polyphonic music orchestras and instrumental ensembles. The research was conducted based on a mixed-methods design. Quantitative data were collected through closed-ended questions and evaluated using frequency and percentage distributions, while qualitative data were obtained from open-ended questions and analyzed through thematic analysis. The study group consisted of 12 faculty members who had taught bağlama courses at different universities in Turkey, as well as 43 third- and fourth-year students enrolled in undergraduate music programs. Semi-structured interview forms were used as the data collection tool, and the validity of the questions was ensured through expert opinions. The findings revealed that the majority of both faculty members and students considered the use of the bağlama in Western music orchestras and ensembles to be timbrally appropriate. Faculty members emphasized that the instrument's diverse playing techniques could enrich orchestral performance; however, they also noted that the bağlama's limited sound volume and modal differences should be addressed through technical support and appropriate arrangements. Students expressed that the inclusion of the bağlama in orchestral settings would add depth and diversity to performance, while also playing an enriching cultural role. Nevertheless, a small number of participants argued that the bağlama might not achieve full compatibility with Western music. In conclusion, the results indicate that while it is possible to integrate the bağlama into Western music orchestras and ensembles, this integration requires suitable arrangements, sound amplification techniques, and efforts to preserve the instrument's modal characteristics.