Quiet quitting in the context of the job demands and resources (JD-R) theory: The role of job demands and job resources
İş talepleri ve kaynakları (JD-R) teorisi bağlamında sessiz istifa: İş taleplerinin ve iş kaynaklarının rolü
- Tez No: 981124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sessiz istifa olgusunu İş Talepleri-Kaynakları (JD-R) modeli çerçevesinde incelemektedir. Bu çerçevede, iş taleplerinin (rol belirsizliği, rol çatışması, duygusal uyumsuzluk) sessiz istifa ilişkisi ve bu ilişkide örgütsel temelli iş kaynaklarının (iş özerkliği, yönetici desteği, meslektaş desteği, kişisel gelişim fırsatları, ekonomik ve aile ihtiyaçlarının doyumu, saygı ihtiyacının doyumu) düzenleyici rolü test edilmiştir. Bunun yanı sıra, hem iş taleplerinin hem de iş kaynaklarının çalışanların sessiz istifa davranışları üzerindeki yordayıcı rolleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'de çeşitli sektörlerde çalışan 403 beyaz yaka çalışan oluşturmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Sessiz İstifa Ölçeği, İş Talepleri ve İş Kaynakları Ölçeği, Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Ölçeği, Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği (QWL Scale) kullanılarak çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Sessiz istifa ile iş talepleri arasındaki ilişkileri gözlemlemek için yapılan analiz sonuçlarına göre, her bir iş talebi ile sessiz istifa arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. İş kaynaklarının düzenleyici rolü Process Macro (Model 1) kullanılarak test edilmiş, ancak iş talepleri ile sessiz istifa arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici etki saptanmamıştır. Son olarak, sessiz istifayı yordayan iş talepleri ve iş kaynaklarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, rol çatışmasının sessiz istifanın en güçlü yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ekonomik ve ailevi ihtiyaçların doyumu, yönetici desteği ve kişisel gelişim fırsatlarının sessiz istifa eğilimini anlamlı şekilde azalttığı bulunmuştur. Duygusal uyumsuzluk da anlamlı bir yordayıcıdır, ancak görece daha düşük etkiye sahiptir. Buna karşılık, saygı ihtiyacının doyumu, iş otonomisi ve rol belirsizliği değişkenleri anlamlı yordayıcılar değildir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the phenomenon of quiet quitting within the Job Demands-Resources (JD-R) theory framework. In particular, the relationships between job demands (role ambiguity, role conflict, emotional dissonance) and quiet quitting were examined. The moderating role of organizational-based job resources (job autonomy, supervisor support, colleague support, opportunities for personal development, satisfaction of economic and family needs, satisfaction of esteem needs) in this relationship was also investigated. Additionally, the predictive role of both job demands and resources on employees' quiet quitting behavior was investigated. The sample consists of 403 white-collar employees from various sectors in Türkiye. The data were collected online through the Demographic Information Form, Quiet Quitting Scale, Job Demands and Job Resources Scale, Role Conflict and Role Ambiguity Scale, and the Quality of Work Life (QWL) Scale. According to the results of the analysis, it was found that there is a significant and positive relationship between each job demand and quiet quitting. The moderating role of job resources was tested with Process Macro (Model 1), but findings revealed no moderating effect on the relationship between job demands and quiet quitting. Finally, the multiple linear regression analysis indicated that role conflict is the strongest predictor of quiet quitting. Additionally, satisfaction of economic and family needs, supervisor support, and opportunities for personal development significantly reduced quiet quitting tendencies. Emotional dissonance was also a significant predictor, albeit with a relatively lower-impact. In contrast, the variables of satisfaction of esteem needs, job autonomy, and role ambiguity were not statistically significant predictors