Kamu ve özel sektör çalışanlarında sessiz istifa
Quiet quitting among public and private sector employees
- Tez No: 989432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özellikle Covid-19 sonrasında bireylerin iş – yaşam dengesini sorgulamasıyla birlikte gündeme gelen sessiz istifa kavramını hem kamu hem de özel sektördeki çalışanlar ve yönetici/kamu kurumu temsilcisi – işveren/işveren temsilcileri açısından karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın problemi, iş-yaşam dengesi, psikolojik şiddet, motivasyon, örgütsel iletişim, liderlik, çalışan bağlılığı ve inisiyatif alma gibi unsurların sessiz istifa sürecini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve kamu sektöründen 5 yönetici/kamu kurumu temsilcisi ve 10 çalışan, özel sektörden 5 işveren/işveren temsilcisi ve 10 çalışan olmak üzere toplam 30 katılımcıyla mülakat yapılmıştır. Elde edilen bulgular, betimsel içerik analizi yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma bulguları, iş – yaşam dengesizliği, psikolojik şiddet, motivasyon kaybı, iş tatminsizliği ve kötü liderlik gibi faktörlerin sessiz istifayı doğrudan etkilediğini göstermektedir. Ayrıca kamu ve özel sektördeki örgütsel sürecin farklı şekillerde olmasının, sektörün yapısal özelliğini, çalışan deneyimini ve yönetsel tutumlarını da etkilediği tespit edilmiştir. Sessiz istifa, kamu sektöründe daha çok bürokratik süreçlerin yavaş ilerlemesi ve hiyerarşik ilişkilerin katı olmasıyla ilişkilendirilirken, özel sektörde tükenmişlik, yoğun rekabet ve taleplerle ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda kamu sektöründe sessiz istifa genellikle sınırlı şekilde yaşanırken, özel sektörde ise gizli ve sürekli bir şekilde yaşandığı görülmüştür. İşe bağlılık ve işten geri çekilme davranışlarında Z kuşağının önceki kuşaklara kıyasla belirgin farklılıklar gösterdiği anlaşılmıştır. Araştırma, sessiz istifanın yalnızca bireysel bir davranış değil, aynı zamanda çok boyutlu bir olgu olarak örgütsel süreci de yansıttığını ortaya koymaktadır. Bu sebeple, çalışma hayatını güçlendirmeye ve iyileştirmeye yönelik politikaların örgütsel, yönetimsel ve çalışan boyutlarıyla bütüncül bir şekilde ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the concept of quiet resignation, which has come to the fore with individuals questioning their work-life balance, especially after Covid-19, from the perspective of both public and private sector employees and managers/public institution representatives – employers/employer representatives. The research problem is to reveal how factors such as work-life balance, psychological violence, motivation, organizational communication, leadership, employee loyalty, and initiative-taking affect the quiet resignation process. In the research, the in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used, and interviews were conducted with a total of 30 participants: 5 managers/public institution representatives and 10 employees from the public sector, and 5 employers/employer representatives and 10 employees from the private sector. The findings obtained were examined in detail using the descriptive content analysis method. The research findings show that factors such as work-life imbalance, psychological violence, loss of motivation, job dissatisfaction, and poor leadership directly affect quiet quitting. It was also found that the different forms of organizational processes in the public and private sectors affect the structural characteristics of the sector, employee experience, and managerial attitudes. Quiet quitting is more often associated with slow bureaucratic processes and rigid hierarchical relationships in the public sector, while in the private sector it is associated with burnout, intense competition, and demands. At the same time, while quiet resignation is generally limited in the public sector, it has been observed to occur secretly and continuously in the private sector. It has been understood that Generation Z exhibits distinct differences in job commitment and withdrawal behaviors compared to previous generations. The research reveals that quiet quitting is not merely an individual behavior but also reflects the organizational process as a multidimensional phenomenon. For this reason, it is recommended that policies aimed at strengthening and improving working life be addressed holistically, encompassing organizational, managerial, and employee dimensions.