Astragalus aduncus (geven otu) bitki ekstresinin prostat kanseri üzerindeki antikanser etkilerinin incelenmesi
Investigation of the anticancer effects of astragalus aduncus plant extract on prostate cancer
- Tez No: 981260
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kanser tedavisinde kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale, immünoterapi ve alternatif tedavi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. En sık tercih edilen yöntem olan kemoterapinin en büyük dezavantajı, kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücrelere de zarar vermesidir. Bu durum, daha düşük toksisiteye sahip bitki kökenli ilaçlara yönelimi artırmıştır. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların %60'ı doğal ürünlerden elde edilmekte olup, bunların önemli bir kısmı bitkisel kaynaklıdır. Vinka alkaloidleri, taksanlar ve epipodofilotoksinler gibi birçok bitkisel kökenli bileşik, kemoterapi amacıyla yaygın şekilde kullanılmaktadır.Bu çalışmada, halk arasında“geven otu”olarak bilinen Astragalus Aduncus bitki ekstresinin prostat kanseri üzerindeki antikanser etkileri araştırılacaktır. Çalışmada, bitkinin farklı ekstreleri elde edildikten sonra prostat kanseri ve normal prostat hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri MTT testi ile değerlendirilecektir. En etkili ekstre, kanser hücrelerindeki apoptotik etkiler açısından flow sitometri yöntemiyle annexin V ve floresan acridin orange metotlarıyla incelenecek, ayrıca LC-MS/MS yöntemiyle içerik analizi yapılarak etkili bileşikler belirlenecektir.Bu araştırma, Astragalus Aduncus ekstresinin kanser tedavisinde potansiyel bir kemoterapötik ajan olarak kullanılabileceğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, various methods such as chemotherapy, radiotherapy, surgery, immunotherapy, gene therapy, and alternative treatments are commonly used in cancer treatment. Chemotherapy is the most frequently utilized method; however, its major drawback is the damage it causes to healthy cells while targeting cancerous ones. This has led to an increased interest in plant-based drugs that offer lower toxicity. Currently, 60% of the drugs used in cancer treatment are derived from natural products, with a significant portion being plant-based. Compounds such as vinca alkaloids, taxanes, and epipodophyllotoxins, derived from plants, are widely used in chemotherapy.In this study, the anticancer effects of Astragalus aduncus plant extract, commonly known as“geven”in Turkish, on prostate cancer will be investigated. After obtaining different extracts of the plant, their cytotoxic effects on prostate cancer cells and normal prostate cells will be evaluated using the MTT assay. The most effective extract will then be further analyzed for its apoptotic effects on cancer cells using flow cytometry with annexin V and the fluorescent acridine orange method. Additionally, the content of the plant extract will be analyzed using LC-MS/MS to identify the active compounds.This research aims to demonstrate the potential of Astragalus aduncus extract as a chemotherapeutic agent in cancer treatment.