Üniversite öğrencilerinde özyeterlilik inancı, depresyon ve yeme tutumu arasındaki ilişkiler
Relationships between self-efficacy belief, depression and eating attitude in university students
- Tez No: 981289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde özyeterlilik inancı, depresyon ve yeme tutumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma, çevrimiçi bilgisayar destekli anket yöntemiyle yürütülmüş olup, araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri oluşturmuş ve örneklem 500 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ), Beck Depresyon Ölçeği ve Yeme Tutum Testi (YTT-40) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla korelasyon, bağımsız örneklemler t-testi ve regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, düşük öz yeterlilik düzeyinin daha yüksek depresif belirtilerle ilişkili olduğunu, depresyon düzeyinin yeme tutumları üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu, öz yeterlilik ile sağlıklı yeme tutumları arasında pozitif bir ilişkinin bulunduğunu ve bazı demografik değişkenlerin bu ilişkiler üzerinde farklılık yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between self-efficacy belief, depression, and eating attitudes among university students. The study was conducted through an online computer-assisted survey, with the study population consisting of university students and a sample of 500 participants. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, General Self-Efficacy Scale (GSES), Beck Depression Inventory, and Eating Attitudes Test (EAT-40). The collected data were analyzed using SPSS software through correlation, independent samples t-test, and regression analyses. The findings indicated that lower levels of self-efficacy were associated with higher depressive symptoms, depression had a negative effect on eating attitudes, there was a positive relationship between self-efficacy and healthy eating attitudes, and certain demographic variables created differences in these relationships.