Aşağıdan tarih yaklaşımıyla Britanya işçi sınıfının oluşumu
Making of the British working class from the perspective of history from below
  1. Tez No: 981322
  2. Yazar: UMUT ÖZTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 18. ve 19. yüzyıllarda Britanya işçi sınıfının oluşum ve gelişimini aşağıdan tarih perspektifiyle ele almakta ve bu deneyimi farklı ülke örnekleriyle karşılaştırmalı bir biçimde incelemektedir. Edward Thompson'ın tarih yazımı anlayışını merkeze alan çalışma, işçi sınıfını sadece ekonomik süreçlerin bir sonucu olarak değil, aynı zamanda kültürel pratikler, siyasal mücadeleler ve toplumsal ilişkiler üzerinden şekillenen bir tarihsel özne olarak değerlendirmektedir. Bu bağlamda Britanya'daki işçi sınıfı hareketlerinin (erken dönem sendikalaşmalar, Chartist hareket, kitlesel protestolar ve gündelik yaşam pratikleri) özgül tarihsel koşulları içinde nasıl biçimlendiği tartışılmıştır. Tez, karşılaştırmalı analiz yöntemiyle Fransa, Almanya ve ABD'deki işçi sınıfı deneyimlerini inceleyerek, her birinin kendi özgül tarihsel toplumsal bağlamından doğduğunu göstermektedir. Bulgular, Britanya örneğinin işçi sınıfı tarih yazımında öncü bir laboratuvar işlevi gördüğünü, ancak bu modelin evrensel bir şablon olarak genelleştirilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla işçi sınıfı hareketleri, evrensel kategorilerle açıklanabilecek ortak yanlara sahip olsa da belirleyici olan her ülkenin kendine özgü tarihsel dinamikleridir. Sonuç olarak bu çalışma, işçi sınıfı tarihini tekil ve evrensel bir model üzerinden değil, farklı tarihsel bağlamlardaki özgün deneyimlerin etkileşimi üzerinden anlamayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the formation and development of the British working class in the 18th and 19th centuries from a historical perspective and examines this experience comparatively with examples from different countries. Centered on Edward Thompson's historiographical approach, the study considers the working class not only as a result of economic processes but also as a historical subject shaped by cultural practices, political struggles, and social relations. In this context, it discusses how working-class movements in Britain (early unionization, the Chartist movement, mass protests, and everyday life practices) were shaped within specific historical circumstances. By examining working-class experiences in France, Germany, and the United States through comparative analysis, the thesis demonstrates that each emerged from its own specific historical and social context. The findings demonstrate that the British case serves as a pioneering laboratory in working-class historiography, but this model cannot be generalized as a universal template. Therefore, while working-class movements share commonalities that can be explained by universal categories, the determining factor is the unique historical dynamics of each country. In conclusion, this study proposes to understand working class history not through a singular and universal model, but through the interaction of unique experiences in different historical contexts.