Çalışanların iş tatmini algıları ve iş performansı üzerindeki etkisi: Pakistan'daki petrol şirketleri üzerine bir vaka çalışması
Employees' Perceptions of job Satisfaction and its Impact on job Performance: A case study of Pakistan Petrol Companies in Pakistan
- Tez No: 981357
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Pakistan'daki petrol şirketlerinde çalışanların iş tatmini ve iş performansı arasındaki korelasyonu belirlemeyi amaçlamaktadır. İş tatmini, işin niteliği, çevresel koşullar, iş stresi, denetim desteği, çalışma saatleri, işyeri güvenliği ve kariyer gelişimi fırsatları gibi birçok unsuru içeren çok boyutlu bir kavram olduğundan, performans sonuçlarıyla olan dinamik ilişkisi ampirik bir çalışma yardımıyla araştırılmalıdır. Pakistan'daki petrol endüstrisi, ülkede kritik bir yere sahiptir ve bu sektörde çalışanların etkinliği, üretkenlik, istikrar ve verimli operasyonlar açısından birincil öneme sahiptir. Pakistan'da seçilen petrol şirketlerinde çalışanlar ve yönetici çalışanlardan oluşan bir örneklem, iyi formatlanmış Önceden ankete dayalı olarak kullanılan bir anket ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Analiz, incelenen değişkenler arasındaki yapısal korelasyonu açıklamak için akıllı PLS istatistik yazılımını kullanmıştır. Bulgular, iş tatmininin yönleri olan kariyer gelişimi, amir desteği ve güvenli çalışma ortamının işgücünün performansı üzerinde derin ve olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, yüksek düzeyde iş stresi ve plansız çalışma saatleri performansla olumsuz bir korelasyon oluşturmuştur. Bu sonuçlar, petrol endüstrisinde daha iyi sonuçlar elde etmek için çalışan memnuniyetinin büyük bir öncelik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, Pakistan petrol sektöründe iş memnuniyeti ve performans arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, pek araştırılmamış bir alanda mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır. Bulgular, daha motive ve üretken bir işgücü geliştirmek isteyen insan kaynakları yöneticileri ve politika yapıcılar için yararlı bir sonuç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to determine the correlation that exists between employee perceptions on job satisfaction and job performance in petroleum companies in Pakistan. Since job satisfaction is a multi-dimensional construct as it involves many aspects, e.g., the nature of work, environmental conditions, work stress, supervisory support, walking hours, workplace safety, and career growth opportunities, its dynamic interrelation with the performance outcomes should be explored with the help of an empirical study. Petroleum industry in Pakistan enjoys a critical place in the country and the effectiveness of the people employed in the sector is of primary concern to productivity, stability and efficient operations. A sample of employees and managerial employees who worked in the chosen petroleum companies in Pakistan was interviewed using a well-formatted and earlier surveyed questionnaire. Analysis embraced the smart PLS statistical software to explain the structural correlation between the variables studied. The findings have suggested that aspects of job satisfaction, namely, career development, support by the supervisor, and safe working environment have had profound, positive effects on the performance of the workforce. On the other hand, high level of work stress and unplanned working hours produced adverse correlations with performance. These results help reinforce that employee satisfaction is a tremendous priority to achieve better results in the petroleum industry. This research contributes to the prevailing knowledge by presenting the job satisfaction performance nexus in the Pakistani petroleum sector, which is not a very well-trodden field of enquiry. The findings provide a useful implication to human resources managers and policy makers who want to develop a more motivated and productive workforce.