Çad ve Türkiye'deki kadın çalışan ve yöneticilerin yaşadığı cam tavan sendromu ve aşma stratejileri
The glass ceiling syndrome experienced by women employees and managers in Chad and Turkey and overcoming strategies
- Tez No: 981426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadınların iş dünyasındaki ilerlemesini kısıtlayan görünmez engeller olan cam tavan sendromunu farklı sosyo-ekonomik yapılara sahip Türkiye ve Çad bağlamında incelemektedir. Çad'ın geleneksel normların baskın olduğu gelişmekte olan yapısı ile Türkiye'nin daha gelişmiş ekonomisine rağmen, her iki ülkede de kadın yöneticiler benzer zorluklarla karşılaşmaktadır. Metin, kadınları sosyal hiyerarşinin alt basamaklarında tutan eşitsizlik sorununa odaklanmakta ve kadın ile erkek profesyonel profilleri arasındaki bu dengesizliği analiz etmektedir. Araştırma, örgütsel normların yukarı doğru hareketlilik üzerindeki etkisine işaret ederek, tarihsel olarak ötekileştirilmiş kadınların iş, sosyal ve evlilik hayatında karşılaştığı temel sorunları ele almaktadır. Sonuç olarak, bu engelleri aşmanın sadece bireysel gayretlerle değil, aynı zamanda hükümetler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa geliştireceği politikalar ve stratejilerle mümkün olduğunu belirtmekte ve çalışmanın ilerleyen bölümlerinde bu sendromu ortadan kaldırmaya yönelik çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines glass ceiling syndrome, which is invisible barriers that restrict women's progress in the business world, in the context of Turkey and Chad, which have different socio-economic structures. Despite Chad's developing structure, where traditional norms prevail, and Turkey's more developed economy, women managers face similar challenges in both countries. The text focuses on the problem of inequality that keeps women at the lower steps of the social hierarchy and analyzes this imbalance between female and male professional profiles. The research addresses the fundamental problems faced by historically marginalized women in business, social and marital life, pointing to the impact of organizational norms on upward mobility. In conclusion, this study demonstrates that overcoming these obstacles is possible not only through individual efforts, but also through policies and strategies jointly developed by governments, the private sector and non-governmental organizations and offers solutions on how to eliminate this syndrome.