Liberal ve sosyal ekonomik politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of liberal and social economic policies
  1. Tez No: 981444
  2. Yazar: MUSHAT PEŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, liberal ve sosyal ekonomi politikalarının tarihsel, teorik ve uygulamalı düzeyde karşılaştırmalı bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. Ekonomik sistemlerin yalnızca piyasaya dayalı mekanizmalarla değil; aynı zamanda devletin müdahale düzeyi, toplumsal refah anlayışı ve gelir dağılımı politikalarıyla şekillendiği varsayımından hareketle, liberalizm ve sosyal ekonomi yaklaşımları temel iki paradigma olarak ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmış; liberal ve sosyal yaklaşımların günümüz karma ekonomi modelleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Adam Smith, David Ricardo, Friedrich Hayek ve Milton Friedman gibi düşünürlerin öncülüğünü yaptığı liberal ekonomi politikalarının teorik temelleri ortaya konulurken; John Maynard Keynes, T.H. Marshall ve Gøsta Esping-Andersen gibi isimler üzerinden sosyal ekonomi politikalarının kuramsal çerçevesi çizilmiştir. Her iki yaklaşımın temel ilkeleri, avantajları ve eleştirilen yönleri detaylı biçimde karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde liberal ve sosyal ekonomi politikalarının tarihsel gelişim süreçleri incelenmiştir. 18. yüzyıl klasik liberalizminden 20. yüzyıl neoliberalizmine uzanan süreç ile birlikte, sosyal refah devleti uygulamalarının doğuşu, kurumsallaşması ve dönüşümü açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsveç, Almanya ve Türkiye gibi ülkeler üzerinden uygulama örnekleri değerlendirilmiş; bu ülkelerde benimsenen ekonomi politikalarının pratik sonuçları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Beşinci ve son bölümde genel sonuçlar sunulmuş; liberal ve sosyal ekonomi politikalarının birbirini dışlayan değil, tamamlayan yapılar olduğu vurgulanmıştır. Günümüz dünyasında devletin rolünün yeniden tanımlandığı, karma modellerin yaygınlaştığı ve sosyal adalet ile ekonomik etkinliğin birlikte gözetilmesinin gerekliliği ortaya konmuştur. Bu tez çalışması, ekonomik politika tercihlerinin sadece ideolojik değil, aynı zamanda tarihsel, kurumsal ve sosyopolitik bağlamda şekillendiğini göstermekte; özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından dengeleyici ve bütüncül ekonomi politikalarının tasarlanması yönünde katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis presents a comparative analysis of liberal and social economic policies from historical, theoretical, and practical perspectives. Based on the assumption that economic systems are shaped not only by market mechanisms but also by the degree of state intervention, the understanding of social welfare, and income distribution policies, the study focuses on liberalism and social economy as two foundational paradigms of economic organization. The first chapter outlines the purpose, scope, and methodology of the research, emphasizing how liberal and social approaches influence today's mixed economic systems. The second chapter explores the theoretical foundations of liberal economic thought through the works of Adam Smith, David Ricardo, Friedrich Hayek, and Milton Friedman. In contrast, the theoretical framework of social economy is addressed with reference to key figures such as John Maynard Keynes, T.H. Marshall, and Gøsta EspingAndersen. The core principles, strengths, and criticisms of both models are examined in detail. The third chapter traces the historical development of these two policy approaches. It reviews the evolution from classical liberalism in the 18th century to the rise of neoliberalism in the late 20th century, as well as the emergence and institutionalization of welfare state models in Europe and beyond. The fourth chapter presents real-world policy implementations in countries such as the United States, the United Kingdom, Sweden, Germany, and Turkey, comparing their outcomes with respect to economic performance, income distribution, and state involvement. The final chapter offers general conclusions and suggests that liberal and social economic policies should not be viewed as mutually exclusive but rather as complementary in practice. It argues that the changing global context—including financial crises, pandemics, and social inequalities—requires a more balanced and integrated approach. Mixed economic models that reconcile efficiency and equity are increasingly becoming the norm. This study contributes to the broader understanding of how economic policy decisions are shaped not only by ideology but also by historical, institutional, and sociopolitical dynamics. It provides insight into how more holistic and adaptive economic strategies can be designed, particularly for developing countries.