Dijital edebiyatın yayılması ve modern edebiyata etkileri
The spread of digital literature and its effects on modern literature
  1. Tez No: 981482
  2. Yazar: SELVA TURABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Modernizm 20. yüzyılın başlarında geleneksel değerleri ve normları sorgulayan, yenilikçi bir akım olarak karşımıza çıkmıştır. Edebiyatta da kendisini gösteren modernizm, anlatım biçimlerinde ve içerikte köklü değişikliklere yol açmıştır. Ancak günümüzde, özellikle dijital teknolojilerin hızla gelişimiyle beraber edebiyatın modernizmle başlayan bu dönüşümü, farklı bir boyut kazanmıştır. Medyanın artan etkisi ve edebiyatın dijitalleşme süreciyle birlikte ortaya çıkan e-kitaplar, dijital şiirler, hipermetinler ve sosyal medya gibi yeni platformlar, okuma ve yazma pratiklerini derinden etkilemiştir. Dijitalleşmeyle birlikte edebiyat, geleneksel sınırları aşarak geniş kitlelere ulaşma potansiyeli kazanmıştır. Ancak bu durum, medyatik bir kültürün oluşmasına ve postmodernizm gibi kavramların hayatımızda daha sık yankı bulmasına neden olmuş; edebiyatın değer kaybına uğraması veya ayağa düşmesi gibi tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle sosyal medya platformlarında hızla üretilen ve üretildiği hızda tüketilen, popüler edebiyatın etkisi altında kalan, edebî nitelikten yoksun, yüzeysel metinler yaygınlaşmıştır. Wattpad gibi platformlar amatör yazarların eserlerini kolayca yayınlamasına olanak tanırken, bu durumun edebî değerlerin korunmasına yönelik etkileri sorgulanır hâle gelmiştir. Dijitalleşmenin edebiyata getirdiği sorunlar sadece metinlerin niteliğiyle sınırlı kalmamıştır. Yazarlar, geleneksel yayıncılık süreçlerinin dışına çıkarken doğrudan okuyucuya ulaşma imkânı bulurken bu durum telif hakları, editoryal denetim ve eserin edebî değeri gibi konularda yeni tartışmalar yaratmıştır. Eserlerde ise hipermetinler, oyunlaştırılmış edebiyat ve etkileşimli anlatılar gibi yeni biçimler ortaya çıkarken, bu durumun yazma pratiklerine, düşünme biçimlerine, anlatının metalaşmasına olan etkileri ele alınmıştır. Okur cephesinde ise dijital ortamın getirdiği sınırsız seçenek ve erişim imkanının okuma alışkanlıklarına, dikkat süresine, metinlere karşı olan yaklaşıma etkileri incelenmiştir. Çalışmada incelediğimiz dijital edebiyat ve yayılım sürecinin, modern edebiyatı hem biçimsel hem de içerik olarak değiştirdiği gözlemlenmiştir. Hayatımıza özellikle medya aracılığıyla giren her bir yeniliğin edebiyatta da yeni bir dil oluşturduğu, geleneksel edebî formları ve temaları yeniden dönüştürdüğü de gözlerden kaçmamaktadır. Bu dönüşüm edebiyatın erişilebilirliğine ve imkânlarına katkı sağlarken, edebî değerlerin korunması ve anlatının niteliği gibi hususlarda önemli sorunları beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernism emerged in the early 20th century as an innovative movement that questioned traditional values and norms. Making its mark on literature as well, modernism led to radical changes in both narrative forms and content. However, today—particularly with the rapid advancement of digital technologies—the transformation of literature that began with modernism has gained a new dimension. The growing influence of media and the digitization of literature have introduced new formats such as e-books, digital poetry, hypertexts, and social media, all of which have profoundly affected reading and writing practices. With digitization, literature has gained the potential to surpass traditional boundaries and reach wider audiences. However, this has also led to the emergence of a media-driven culture and the increasing prominence of concepts like postmodernism in our lives. As a result, debates have arisen over whether literature is losing its value or becoming trivialized. Especially on social media platforms, rapidly produced and consumed texts—often lacking literary quality and shaped by the influence of popular literature—have become widespread. Platforms like Wattpad have enabled amateur writers to publish their work easily, raising questions about the preservation of literary values.The challenges that digitization has brought to literature are not limited to the quality of texts. As writers move beyond traditional publishing processes and gain direct access to readers, new debates have emerged around issues such as copyright, editorial oversight, and literary merit. New forms such as hypertexts, gamified literature, and interactive narratives have appeared in literary works, prompting discussions on their effects on writing practices, modes of thinking, and the commodification of narrative. On the reader's side, the unlimited options and access offered by digital platforms have influenced reading habits, attention spans, and attitudes toward texts. This study observes that the process of digital literature and its dissemination has transformed modern literature in both form and content. It is evident that every innovation introduced into our lives—especially through media—has also created a new language in literature, reshaping traditional literary forms and themes. While this transformation contributes to the accessibility and possibilities of literature, it also brings significant concerns regarding the preservation of literary value and the quality of narrative.