Mekan algısının insan psikolojisine duygu-durum açısından yansımalarının incelenmesinin“Oyun-kurmaca”kavramları üzerinden okunması
Studying the reflections of space perception on human psychology in terms of emotion and state through the concepts of“Game-fiction”
  1. Tez No: 981483
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZYÜZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYAD GULİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aynı mekanda çalışan bireyler üzerinde yapılan sanatsal çalışmaların bireylere duygu-durum açısından yansımalarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma tekniği ile oluşturulan anket soruları ile mekan algısının oyunkurmaca kavramları üzerinde yapılan çalışmalarda bireylerin sorunlarına sanatsal faaliyetlerin katkısını değerlendirmektedir. Araştırmanın sonuçları; aynı mekanda çalışan bireylere oyun-kurmaca kavramları üzerinden yapılan çalışmaların duygu-durum açısından olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Araştırmada ayrıca, Çevre Psikolojisinin, mekan algısının bireyler üzerindeki etkileri, kurmaca kavramının işlevleri, sanatta eşzamanlılık durumu kavramları detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of artistic activities conducted on individuals working in the same space on their mood. Using qualitative survey questions, the research assesses the contribution of artistic activities to individuals' problems in studies focusing on play-fiction concepts of spatial perception. The results of the study indicate that studies focusing on play-fiction concepts with individuals working in the same space have positive effects on mood. The study also examines in detail the effects of environmental psychology, spatial perception on individuals, the functions of the concept of fiction, and the concepts of synchronicity in art.