İtirazın iptali davasının takip hukukundaki yeri ve hukuki niteliği
The legal nature and position of the action for annulment of objection within enforcement law
  1. Tez No: 981533
  2. Yazar: ALP EREN TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ERTANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Kural olarak borçlular, herhangi bir zorlama olmaksızın, borç konusu edimi kendi rızalarıyla ifa etmelidir. Ancak borçlunun borcunu rızaen yerine getirmemesi halinde, alacaklı maddi hukuktan doğan alacağını doğrudan borçlunun malvarlığından tahsil edemez. Bu durumda alacaklının, borçluya karşı dava açması veya icra takibi başlatması gerekir. Alacaklının başvurabileceği takip yollarından biri de genel haciz yoluyla ilamsız icra takibidir. Üstelik bu takip yoluna başvurabilmek için alacaklının elinde herhangi bir belge bulunması da gerekmez. Kanun koyucu, alacaklıya bu imkânı tanırken, aynı zamanda borçluya da ödeme emrine itiraz ederek yapılan ilamsız icra takibini durdurma olanağı sağlamıştır. Bu durumda alacaklının, İİK'da düzenlenen hak düşürücü süreler içerisinde borçlunun itirazını hükümden düşürecek yollardan birisine başvurması gerekir. Alacaklının, başvurabileceği yollardan biri de itirazın iptali davasıdır. İtirazın iptali davası genel mahkemelerde açılan ve genel hükümlere göre incelemenin yapıldığı bir davadır. Bu davanın hukuki niteliğine göre kararın icra aşaması ve sonuçları değişmektedir. İtirazın iptali davası icra hukukundaki birçok takip yolunda açılabilmektedir. Bu çalışmada itirazın iptali davasının hukuki niteliği hakkında ileri sürülen görüşler üzerinde durulmuş, itirazın iptali davasının takip hukukundaki yeri açıklandıktan sonra, itirazın iptali davasının kendine özgü nitelikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a rule, debtors are expected to fulfill their obligations voluntarily, without any form of coercion. However, when a debtor fails to perform the obligation willingly, the creditor cannot directly satisfy their claim from the debtor's assets based solely on substantive law. In such cases, the creditor must either file a lawsuit against the debtor or initiate an enforcement proceeding. One of the procedural mechanisms available to the creditor is the execution without judgment through general attachment proceedings (“genel haciz yoluyla ilamsız icra takibi”). Notably, this enforcement route does not require the creditor to possess any supporting document or instrument of debt. While the legislator grants creditors this procedural advantage, it also safeguards the debtor's rights by allowing the debtor to lodge an objection to the payment order, thereby suspending the enforcement process. Following such an objection, the creditor must, within the statutory peremptory period prescribed by the Enforcement and Bankruptcy Law, pursue one of the available legal remedies to annul the debtor's objection. Among these remedies is the action for annulment of objection (“itirazın iptali davası”). The action for annulment of objection is brought before the general courts and adjudicated in accordance with the rules of ordinary civil procedure. The legal characterization of this action determines its procedural consequences and enforcement implications. Furthermore, such an action may arise in connection with various types of enforcement proceedings regulated under enforcement law. In this study, the various doctrinal opinions concerning the legal nature of the action for annulment of objection are examined. After clarifying the position of this action within the framework of enforcement law, the study further analyzes its distinctive legal characteristics.