Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası ilişkilerde post-truth kavramı
The concept of post-truth in international relations in the post-Cold War era
- Tez No: 981578
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAŞAR HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası dönemde“Post-truth”olgusunun uluslararası ilişkilerdeki kurucu rolünü incelemektedir. 11 Eylül, Irak'ın işgali, Arap Baharı, Ukrayna Krizi, Brexit ve Gazze'nin işgali gibi altı çarpıcı olay, Post-truth stratejilerin kriz üretme, meşruiyet inşa etme ve norm erozyonu yaratma biçimlerini görünür kılmak amacıyla seçilmiştir. Kuramsal ve Kavramsal çerçeve; Baudrillard'ın hipergerçekliği, Foucault'nun hakikat rejimleri, Fairclough'un hegemonik doğallaştırması, Gramsci'nin rıza kavramı ve Zeynep Tüfekçi'nin dijital kitle mobilizasyonu tartışmaları üzerine kuruludur. Bulgular, söylemin artık yalnızca olayları temsil etmediğini; duygusal çerçeveleme, görsel kodlar ve algoritmik görünürlük mekanizmaları aracılığıyla bizzat olayları inşa ettiğini göstermektedir. Dijital platformların hızlandırıcı etkisiyle hakikat, görünürlük ve tekrar üzerinden tanımlanmakta; uluslararası normlar ise çelişen hakikat rejimlerinin rekabetine tâbi olmaktadır. Bu durum, ittifakların işlevsizleşmesine, normatif yapıların aşınmasına ve krizin kalıcı bir yönetim aracına dönüşmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the constitutive role of“Post-truth”in international relations in the post-Cold War era. Six striking events such as 9/11, the invasion of Iraq, the Arab Spring, the Ukraine Crisis, Brexit and the occupation of Gaza are selected to make visible the ways in which Post-truth strategies generate crises, build legitimacy and create norm erosion. The Theoretical and Conceptual framework is based on Baudrillard's hyperreality, Foucault's regimes of truth, Fairclough's hegemonic naturalization, Gramsci's concept of consent and Zeynep Tüfekçi's discussion of digital mass mobilization. The findings show that discourse no longer merely represents events; it constructs them through emotional framing, visual codes and algorithmic visibility mechanisms. With the accelerating effect of digital platforms, truth is defined through visibility and repetition, and international norms are subject to the competition of conflicting truth regimes. This leads to the dysfunctionalization of alliances, the erosion of normative structures and the transformation of crisis into a permanent tool of governance.