The impact of e-procurement management on organizational success: A study of Lebanese companies
E-tedarik yönetiminin kurumsal başarı üzerindeki etkisi: Lübnanlı şirketler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 981626
  2. Yazar: SIHAM CHARMAND
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. KEMAL ÖZKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Satın alma, işlemsel bir görevden organizasyonel performansı yönlendiren stratejik bir role dönüşmüştür. Dijital teknolojiler, özellikle e-tedarik sistemleri, tedarikçi yönetimi, maliyet kontrolü ve operasyonel verimliliği artırma fırsatları sunmaktadır. Ancak Lübnan'daki KOBİ'ler, düzenleyici baskılar, sınırlı dijital olgunluk, altyapı kısıtları ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle benimseme sürecinde önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, e-tedarik sistemlerinin Lübnan KOBİ'lerinin performansı üzerindeki stratejik etkisini, organizasyonel, teknolojik ve çevresel faktörler, uygulama zorlukları ve yöneticilerin performans algıları açısından incelemektedir. Beş KOBİ üzerinde 13 konu başlığı kullanılarak yapılan niteliksel çapraz vaka analizi ve yönetsel mülakatlar temel alınmıştır. Bulgular, başarılı benimsemenin yapılandırılmış tedarikçi onboarding, hedefe yönelik personel eğitimi, paydaş katılımı ve stratejik uyuma bağlı olduğunu göstermektedir. Sektörel farklılıklar gözlemlenmiştir: Operasyonel sektörler hız, doğruluk ve kullanılabilirliği önceliklendirirken, düzenlemeye tabi sektörler uyumluluk ve şeffaflığa önem vermektedir. Tam sistem entegrasyonu ve KPI izleme, tedarikçi güvenilirliği, uyumluluk ve verimlilik gibi ölçülebilir faydaların elde edilmesi için kritik öneme sahiptir. Genel olarak, çalışma, stratejik e-tedarik benimsemesinin organizasyonel performansı artırdığını doğrulamakta ve KOBİ yöneticilerine, zorlu ekonomik ve kurumsal koşullar altında teknoloji, süreç ve insan kaynaklarını optimize ederek faydaları maksimize etme konusunda uygulanabilir rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Procurement is becoming a strategic driver of company performance rather than a transactional role. Opportunities to enhance supplier management, cost control, and operational efficiency are presented by digital technology, particularly e-procurement platforms. However, regulatory pressures, a lack of digital maturity, infrastructure limitations, and unstable economic conditions make adoption extremely difficult for Lebanese SMEs. Through an analysis of organizational, technological, and environmental determinants, implementation problems, and managerial perceptions of results, this study explores the strategic influence of e-procurement adoption on SME performance in Lebanon. Five SMEs were examined using managerial interviews in 13 subject areas using qualitative cross-case analysis. The results show that stakeholder participation, strategy alignment, focused employee training, and organized supplier onboarding are essential for effective adoption. Operational sectors placed a higher priority on speed, accuracy, and usefulness, whereas regulated sectors placed a greater emphasis on compliance and transparency. Complete system integration and KPI tracking were essential to attaining quantifiable advantages, such as increased efficiency, compliance, and supplier dependability. SME managers looking to optimize technology, processes, and human resources in the face of difficult institutional and economic circumstances will benefit from the study's actionable insights and overall confirmation that strategic e-procurement adoption improves organizational performance.