Havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmada karbon ayak izinin hesaplanması
Calculating the carbon footprint of a company operating in the aviation sector
  1. Tez No: 981648
  2. Yazar: FURKAN RIZA MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSİL TİMURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Karbon ayak izi hesaplaması, kurumun sürdürülebilirlik çabalarını şekillendirerek, azaltma hedefleri belirlemesine katkıda bulunur. Örneğin, bu çalışmada Eskişehir ilinde faaliyet gösteren bir havacılık şirketinin kurumsal karbon ayak izi hesaplanmıştır; bu hesaplama, firmanın çevresel etkilerini anlamasına ve iyileştirme yolları bulmasına yardımcı olmuştur. Firmanın sera gazı emisyonları ölçülerek, üretim süreçleri, enerji kullanımı, lojistik ve tedarik zincirindeki CO₂ salınımları dikkate alınarak karbon ayak izi hesaplanmıştır. Veriler, firmadaki her departmandan ayrı ayrı toplanarak hesaplanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, doğalgaz emisyonundan kaynaklı toplam emisyon miktarı 1880 ton 𝐶𝑂2e, soğutucu gazlardan kaynaklı toplam emisyon miktarı 47,488 ton 𝐶𝑂2e', jeneratörlerden kaynaklı toplam emisyon miktarı 32,65 ton 𝐶𝑂2𝑒, yangın söndürme cihazlarının toplam emisyon miktarı 0,1188 ton 𝐶𝑂2e, şirket servis araçlarının toplam emisyon miktarı 998,63 ton 𝐶𝑂2e, şirketin kendi araçlarının emisyon miktarı ise 502,37 ton 𝐶𝑂2e'dir. Firmadaki elektrik kullanımından kaynaklı toplam emisyon miktarı 15.624,84 ton 𝐶𝑂2e, iş seyahati konaklamalarından kaynaklı emisyon miktarı 237,33 ton 𝐶𝑂2e, firmadaki atıklardan kaynaklı toplam emisyon miktarı 28892,97 ton 𝐶𝑂2e, su tüketiminden kaynaklı toplam emisyon miktarı 68,46 ton 𝐶𝑂2e ve lojistikten (Nakliyeden) kaynaklı toplam emisyon miktarı 39367,82 ton 𝐶𝑂2e'dir. Şirketin toplam emisyon miktarı ise 79.066 ton ton 𝐶𝑂2e'dir. Elde edilen sonuçlar, şirketin toplam karbon ayak izinin büyük ölçüde lojistik işlemler, atık yönetimi ve elektrik tüketiminin etkisiyle oluştuğunu göstermektedir. Özellikle lojistikten kaynaklanan 39367,82 ton CO₂e ve atıklardan gelen 28892,98 ton CO₂e emisyonları, şirketin çevresel etkisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Elektrik kullanımı nedeniyle ortaya çıkan 15624,85 ton CO₂e emisyonu da ciddi bir boyuttadır. Bu çalışmada elde edilen bilgiler, kuruluşun karbon ayak izini azaltabilmesi için öncelikle bu üç alanda stratejik geliştirmeler ve sürdürülebilirlik politikaları uygulaması gerektiğini göstermektedir. Enerji verimliliğinin artırılması, atıkların azaltılması ve daha çevre dostu lojistik yöntemlerin benimsenmesi, şirketin çevresel performansını önemli ölçüde artırabilir.
Özet (Çeviri)
The carbon footprint calculation contributes to shaping an organization's sustainability efforts and setting reduction targets. For example, in this study, the corporate carbon footprint of an aviation company operating in Eskişehir province was calculated; this calculation helped the company to understand its environmental impacts and find ways to improve them. The carbon footprint was calculated by measuring the company's greenhouse gas emissions, taking into account CO₂ emissions in production processes, energy use, logistics and supply chain. Data were collected and calculated separately from each department in the company. The findings obtained in this research show that the total amount of emissions from natural gas emissions is 1880 tons CO₂e, total emissions from refrigerants 47,488 tons CO₂e, total emissions from generators 32,65 tons CO₂e, total emissions from fire extinguishers 0, 1188 tons CO₂e, the total emission amount of the company's service vehicles is 998,63 tons CO₂e, and the emission amount of the company's own vehicles is 502,37tons CO₂e. The total amount of emissions from electricity use in the company is 7038,58 tons CO₂e, the amount of emissions from business travel accommodation is 237,33 tons CO₂e, the total amount of emissions from waste in the company is 28.892, 97 tons of CO₂e, 68,465 tons of CO₂e from water consumption and 39.367.82 tons of CO₂e from logistics (transportation). The company's total emissions amount to 79.066 tons of CO₂e. The results show that the company's total carbon footprint is largely driven by logistics operations, waste management and electricity consumption. In particular, 39367.82 tons of CO₂e emissions from logistics and 28.892.98 tons of CO₂e emissions from waste account for a significant portion of the company's environmental impact. Emissions of 15.624.85 tons of CO₂e from electricity use are also significant. The information obtained in this study shows that in order for the organization to reduce its carbon footprint, it must first implement strategic improvements and sustainability policies in these three areas. Increasing energy efficiency, reducing waste and adopting more environmentally friendly logistics methods can significantly improve the company's environmental performance.