A qualitative document analysis of sustainable innovation policies and practices for international students in selected Turkish universities
Seçilmiş Türk üniversitelerinde uluslararası öğrenciler için sürdürülebilir yenilik politikaları ve uygulamalarının nitel doküman analizi
  1. Tez No: 981670
  2. Yazar: MARJAN ALIDOUST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ LEVENTELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bazı seçilmiş üniversitelerde uluslararası öğrenciler için geliştirilen sürdürülebilir yenilik politikalarını ve uygulamalarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin yükseköğretim sisteminde uluslararası öğrenci sayısının artması, onların akademik ve sosyal deneyimlerini geliştirmeye yönelik etkili politikaların önemini daha da artırmıştır. Bu araştırmanın önemi, sürdürülebilir yenilik kavramına odaklanarak mevcut yaklaşımların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeye ve bu yaklaşımların yükseköğretimde sunulan hizmetlerin kalitesine katkısını ortaya koymaya çalışmasında yatmaktadır. Araştırmada kullanılan yöntem, üniversiteler ve ilgili kurumlar tarafından yayımlanan politika belgeleri, resmi raporlar ve stratejik metinlerin incelenmesini içeren nitel doküman analizi yöntemidir. Bulgular, seçilen bazı üniversitelerin uluslararası öğrenciler için destekleyici altyapılar oluşturmada başarılı olduklarını, ancak kurumlar arası koordinasyon eksikliği, kaynak yetersizliği ve politika sonuçlarının değerlendirilmesindeki zorluklar gibi sorunların devam ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, sürdürülebilir yeniliklerin güçlendirilmesi ve bütünleşik çerçevelerin geliştirilmesi ile Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin deneyimlerinin iyileştirilebileceği ve Türk üniversitelerinin küresel yükseköğretim alanındaki konumunun daha da ileriye taşınabileceği önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine sustainable innovation policies and practices designed for international students in selected Turkish universities. The increasing presence of international students in Turkey's higher education system highlights the need for effective policies that enhance their academic and social experiences. The study focuses on understanding how sustainable innovation is integrated into institutional strategies, identifying strengths and weaknesses, and assessing its impact on the quality of support services provided to international students. A qualitative document analysis method was employed, reviewing policy documents, official reports, and strategic texts published by universities and relevant authorities. The findings indicate that while some selected universities have successfully established supportive infrastructures for international students, challenges such as limited inter institutional coordination, resource constraints, and inadequate evaluation mechanisms persist. The study concludes that strengthening sustainable innovation and developing integrated frameworks can improve the overall experience of international students in Turkey and enhance the global competitiveness of Turkish universities.