Preoperatif monosit/HDL oranının açık kalp cerrahisi sonrası akut böbrek hasarını öngörmedeki prognostik rolü
The prognostic role of preoperative monocyte/HDL ratio in predicting acute kidney injury after open heart surgery
- Tez No: 981688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda preoperatif dönemde ölçülen monosit/HDL oranının (MHR), ameliyat sonrası akut böbrek hasarı (ABH) gelişimini öngörmedeki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmaya, 15.09.2023–01.11.2024 tarihleri arasında İzmir Şehir Hastanesinde açık kalp cerrahisi geçiren 237 hasta ile kontrol grubu olarak varis operasyonu geçiren ek hastalığı bulunmayan 40 yaş altı 25 birey dahil edilmiştir. Hastaların demografik, preoperatif, peroperatif ve postoperatif verileri dosya kayıtlarından elde edilmiştir. ABH tanısı ve evrelemesi AKIN (Acute Kidney Injury Network) kriterlerine göre yapılmıştır. Verilerin analizinde parametrik ve non-parametrik testler, korelasyon analizleri, lojistik regresyon ve ROC analizleri kullanılmış, p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortancası 64, kontrol grubunun ise 35 bulunmuş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001). Hasta grubunda MHR değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p=0,001), ancak yaş ve cinsiyet açısından eşleştirme (PSM) sonrası fark anlamlılığını kaybetmiştir (p=0,066). Ameliyat sonrası ABH insidansı %21,5 olarak bulunmuş; yaşın ve hemoglobindeki azalmanın ABH gelişiminde bağımsız risk faktörleri olduğu gösterilmiştir. ROC analizinde MHR, monosit ve HDL değişkenlerinin ABH'yi ayırt etmede anlamlı bir kestirim gücü bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar: Preoperatif MHR, açık kalp cerrahisi sonrası ABH gelişimini tek başına öngörmede yeterli bulunmamıştır. Yaş ve hemoglobin düzeyi, ABH için daha güçlü bağımsız risk faktörleri olarak öne çıkmıştır. MHR, kolay hesaplanabilir ve düşük maliyetli bir parametre olmakla birlikte, tek başına kullanılmamalı; mevcut risk skorlamaları ve diğer biyobelirteçlerle birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the predictive value of the preoperative monocyte-to-high-density lipoprotein ratio (MHR) for the development of postoperative acute kidney injury (AKI) in patients undergoing open-heart surgery. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 237 patients who underwent open-heart surgery and 25 control subjects under the age of 40 who underwent varicose vein surgery without comorbidities between September 15, 2023, and November 1, 2024, at İzmir City Hospital. Demographic, preoperative, perioperative, and postoperative data were obtained from hospital records. The diagnosis and staging of AKI were performed according to the Acute Kidney Injury Network (AKIN) criteria. Statistical analyses included parametric and non-parametric tests, correlation analyses, logistic regression, and ROC curve analysis, with p<0.05 considered statistically significant. Results: The median age was 64 years in the patient group and 35 years in the control group, with the difference being statistically significant (p<0.001). The MHR values were significantly higher in the patient group compared to controls (p=0.001); however, this difference lost significance after propensity score matching (PSM) for age and sex (p=0.066). The incidence of postoperative AKI was 21.5%. Logistic regression analysis demonstrated that advanced age and lower hemoglobin levels were independent risk factors for AKI. ROC curve analysis revealed that MHR, monocyte count, and HDL levels had no significant discriminatory power for predicting AKI (p>0.05). Conclusion: Preoperative MHR was not sufficient as a stand-alone predictor of postoperative AKI in patients undergoing open-heart surgery. Advanced age and decreased hemoglobin levels were identified as stronger independent risk factors. Although MHR is inexpensive and easily calculated, it should not be used in isolation but rather in combination with established risk scoring systems and other biomarkers.