Polipropilen (PP) parçaların astarsız boyanabilirliği için metot geliştirilmesi
Developing a method for primerless paintability of polypropylene (PP)
  1. Tez No: 981785
  2. Yazar: KADİR AYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyanın en çok kullanılan seri imalat termoplastiği olan polipropilen (PP) otomotiv endüstrisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Polipropilen tampon gibi otomobilin dışında yer alan parçalarda kullanıldığında boyanması gerekmektedir. Doğası gereği PP düşük yüzey enerjisine sahiptir ve bu da kaplama, boyama ve yapıştırma işlemlerinde zayıf bağlara neden olur. Bu nedenle, izopropil alkol ile temizlenen PP yüzeylerinin önce çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler kullanılarak yüzey aktivasyonu yapılır. Yüzey işlemlerinden sonra ise yüzeyi boyama prosesine hazırlamak için astar kullanılır. Ancak, kullanılan astar malzemesi ve astarlama işleminin ekstra maliyet, çevreye zararlı olma, proses süresini artırma gibi dezavantajları vardır. Bu çalışmada astarsız boyanan parçalarda yeterli dayanımın sağlanması için gerekli koşullar araştırılmıştır. Boyanan PP yüzeyleri otomotiv endüstrisi tarafından belirlenen estetik ve performans testlerine tabi tutulmuştur. Yüzey aktivasyon yöntemi olarak sıklıkla kullanılan alevle dağlama ve fosil yakıt kullanmayan alternatif bir yöntem olan atmosferik basınçlı plazma (ABP) işlemi yapılmıştır. Yapılan deneylerde astarsız boyanan parçalarının kalite standartlarını sağladığı görülmüştür. Böylelikle astarsız boyanabilirliğin mümkün olduğu, ABP işleminin astarlı ve astarsız boyama prosesleri için bir alternatif olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypropylene (PP), the world's most widely used mass-produced thermoplastic, is also frequently used in the automotive industry. Polypropylene needs to be painted when used on parts outside the car, such as bumpers. By nature, PP has low surface energy, which results in poor bonds in coating, painting and bonding processes. For this reason, PP surfaces cleaned with isopropyl alcohol are first surface activated using various physical and chemical processes. After surface treatments, a primer is used to prepare the surface for the painting process. However, the primer material used and the priming process have disadvantages such as extra cost, being harmful to the environment and increasing the process time. In this study, the conditions required to ensure sufficient strength in parts painted without primer were investigated. Painted PP surfaces were subjected to aesthetic and performance tests determined by the automotive industry. Flame etching, which is frequently used as a surface activation method, and atmospheric pressure plasma (ABP), which is an alternative method that does not use fossil fuels, were used. In the experiments, it was seen that the parts painted without primer met the quality standards. Thus, it was understood that primerless paintability is possible and the ABP process can be an alternative for primer and primerless painting processes.