Aktif spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
An examination of the aggression levels of high school students who are and are not active in sports
- Tez No: 981846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mardin Kızıltepe Spor Lisesi'nde aktif spor yapan öğrenciler ile Mardin Kızıltepe Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde aktif spor yapmayan öğrencilerinin saldırganlık düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, her iki okuldan basit rastgele yöntemle seçilen toplam 500 öğrenci (250 spor yapan öğrenci ve 250 spor yapmayan öğrenci) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan 6 sorudan oluşan demografik bilgiler formu, Demirtaş Madran (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Buss-Perry saldırganlık ölçeği ile toplanmış, Toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, spor yapma durumunun fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve sözel saldırganlık alt boyutlarında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Cinsiyet ve branş durumu değişkenlerinin saldırganlık düzeyleri üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Spor yapan öğrencilerde lisans değişkenine göre sözel saldırganlık alt boyutunda ve spor yılı değişkenine göre öfke alt boyutunda, spor yapmayan öğrencilerde ise yaş değişkenine göre sözel saldırganlık alt boyutunda, sınıf düzeyi değişkenine göre öfke alt boyutunda ve spor yılı değişkenine göre fiziksel saldırganlık alt boyutunda anlamlı fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak, saldırganlık düzeylerinin yalnızca spor yapma durumuna bağlı olmadığı; sporun süresi, türü, öğrencinin sosyal çevresi ve okul iklimi gibi çok boyutlu faktörlerden etkilendiği ortaya konulmuştur. Araştırma, literatürdeki benzer çalışmalarla büyük ölçüde örtüşmekte ancak yaş, spor yılı, sınıf düzeyi ve lisans değişkenlerinin bulgularıyla özgün katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the aggression levels of students who actively participate in sports at Mardin Kızıltepe Sports High School and those who do not actively participate in sports at Mardin Kızıltepe Mimar Sinan Vocational and Technical Anatolian High School in terms of various demographic variables. The study sample consisted of 500 students (250 students who participate in sports and 250 students who do not participate in sports) selected from both schools by simple random method. A demographic information form consisting of 6 questions developed by the researcher was used as the data collection tool. The Buss-Perry aggression scale, adapted into Turkish by Demirtaş Madran (2012), was used to collect data. The collected data were analyzed using the SPSS package program. One-way analysis of variance was used for the analyses. According to the findings, it was observed that sports status did not create a significant difference in the sub-dimensions of physical aggression, anger, hostility, and verbal aggression. No significant effects of gender and branch status were found on aggression levels. Significant differences were found in the verbal aggression subscale and the anger subscale based on the variable of undergraduate sports experience among students participating in sports. Significant differences were found in the verbal aggression subscale based on the variable of undergraduate sports experience and the anger subscale based on the variable of year of sports experience among students not participating in sports. In conclusion, it has been demonstrated that aggression levels are not solely dependent on sports participation; they are influenced by multidimensional factors such as the duration and type of sports, the student's social environment, and the school climate. The research largely overlaps with similar studies in the literature, but it also makes a unique contribution with its findings regarding the variables of age, years of sports experience, grade level, and undergraduate sports experience.