Tıbbi cihaz envanter doğrulamasında yapay zeka tabanlı sınıflandırma uygulaması
Ai-based classification approach for medical device inventory validation
  1. Tez No: 981891
  2. Yazar: BÜŞRA ÇELİK SARIYERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. NEDİM MUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tıbbi cihazların sınıflandırılmasına yönelik yapay zekâ tabanlı bir model geliştirilmiştir. Beş farklı türdeki tıbbi cihazlara ait görüntülerden öznitelik çıkarımı için VGG16 ve ResNet-50 gibi derin öğrenme modelleri kullanılmıştır. Sınıflandırmada ise Destek Vektör Makineleri (SVM) ve K En Yakın Komşu (KNN) gibi makine öğrenmesi algoritmalarına başvurulmuştur. Ayrıca öznitelik birleştirme ve seçme yöntemleri uygulanarak modelin doğruluk, duyarlılık ve kesinlik gibi performans ölçütleri değerlendirilmiştir. Çalışma, tıbbi cihaz envanter yönetiminde yapay zekâ tabanlı çözümlerin yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada, Kaggle platformundan temin edilen 'Medikal Cihaz 5' görüntü veri seti kullanılmıştır. Veri seti; anestezi cihazı, ventilatör, EKG, hasta başı monitörü ve fetal monitöre ait görüntüleri içermektedir. Veri kümesi eğitim, doğrulama ve test alt gruplarına ayrılmıştır. Eğitim setinde görüntü artırma yöntemiyle veri dengesizliği giderilmiştir. Bu sayede aşırı uydurma sorununun önüne geçilmiştir. Öznitelik çıkarımı için VGG16 ve ResNet-50 modellerinden yararlanılmıştır. Ardından fMRMR yöntemiyle en anlamlı 100, 200 ve 300 öznitelik seçilmiştir. VGG16 ve ResNet-50 özniteliklerinin birleştirilmesiyle %94,7 doğruluk elde edilmiştir. 200 öznitelik ile SVM algoritması %96,29, KNN ise %93,65 doğruluk sağlamıştır. SVM, tüm denemelerde KNN'ye göre daha yüksek performans göstermiştir. Bu çalışma, tıbbi cihazların sınıflandırılmasında yapay zekâ temelli yaklaşımların etkili olduğunu göstermiştir. Farklı derin öğrenme modellerinden elde edilen özniteliklerin birleştirilerek geleneksel makine öğrenmesi algoritmalarıyla entegre edilmesi, sınıflandırma performansını artırmıştır. Elde edilen model, doğru ve hızlı envanter yapılanmasına katkı sağlayarak sağlık kuruluşlarında yapay zekâ tabanlı sistemlerin uygulanabilirliğine yönelik önemli bir adım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an artificial intelligence-based model was developed for the classification of medical devices. Deep learning models such as VGG16 and ResNet-50 were employed for feature extraction from images of five different types of medical devices. For classification, machine learning algorithms such as Support Vector Machines (SVM) and K-Nearest Neighbors (KNN) were utilized. In addition, feature fusion and feature selection methods were applied to evaluate performance metrics such as accuracy, sensitivity, and precision. The study aims to promote the adoption of artificial intelligence-based solutions in medical device inventory management. The dataset used in this study, titled Medical Device 5, was obtained from the Kaggle platform. It contains images of anesthesia machines, ventilators, ECG monitors, patient monitors, and fetal monitors. The dataset was divided into training, validation, and testing subsets. Data augmentation techniques were applied to the training set to address class imbalance, thereby preventing overfitting. Feature extraction was performed using the VGG16 and ResNet-50 models, and the fMRMR method was used to select the most significant 100, 200, and 300 features. By combining the features extracted from VGG16 and ResNet-50, an accuracy of 94.7% was achieved. Using 200 selected features, the SVM algorithm achieved 96.29% accuracy, while KNN achieved 93.65%. SVM consistently outperformed KNN across all experiments. This study demonstrates the effectiveness of artificial intelligence-based approaches in the classification of medical devices. Integrating features obtained from different deep learning models with traditional machine learning algorithms enhanced the classification performance. The proposed model contributes to accurate and efficient inventory structuring, representing a significant step toward the implementation of AI-based systems in healthcare institutions.