Çağdaş performans değerlendirme yöntemlerinden 360 derece geribildirim yönteminin çalışanların örgütsel bağlılığına etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of 360 degree feedback method, oneof the modern performance evaluation methods, on employees' organizational commitment
- Tez No: 981928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmeler arasında artan rekabet, performansla ilgili doğru verilere ulaşmanın önemini artırmaktadır. Performans değerlendirme süreçlerinde adil bir yaklaşımla hareket edilmesi beklenmektedir ve çağdaş performans değerlendirme yöntemlerinde bu husus öncelikli bir yere sahiptir. Örgütsel bağlılık, çalışanların işletmeye olan duygusal, normatif ve devam bağlılığını ifade eden kritik bir kavramdır. Çalışanların işletmede kalma isteği, aidiyet duygusu ve kurumsal değerlere bağlılığı, işletmelerin uzun vadeli başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, çağdaş performans değerlendirme yöntemlerinden 360 derece geri bildirim yönteminin çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın yöntemi nicel yönteme dayalı olup ilişkisel (kesitsel) bir desene göre yürütülmüştür. Araştırmada demografik bilgi formu, 360 derece geri bildirim yöntemi ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır.Araştırma verileri nicel analiz ile analiz edilmiştir ve Kruskall Wallis testi, Spearman'sRho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma evrenini Sakarya, Kocaeli ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren hizmet işletmeleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 204 kişi araştırmaya katılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, 360 derece geri bildirim yönteminin çalışanların devam bağlılığını etkilemediği, ancak duygusal ve normatif bağlılık düzeylerini artırdığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları örgütsel bağlılık ve performans değerlendirme arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu sonuca göre etkili ve adil bir performans değerlendirme yöntemi, çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerini artırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, değerlendirilen 204 çalışanın verdiği yanıtlarla sınırlıdır ve örgütsel bağlılık ile çağdaş performans değerlendirme süreçleri arasındaki ilişkinin daha geniş örneklemlerle incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasingcompetitionamongbusinessesincreasestheimportance of accessingaccuratedata on performance. It is expectedthat a fairapproachwill be taken in performanceevaluationprocessesandthisissue has a priority in contemporaryperformanceevaluationmethods. Organizationalcommitment is a criticalconceptthatexpressestheemotional, normativeandcontinuationcommitment of employeestothebusiness. Employees' desiretostay in thebusiness, sense of belongingandcommitmenttocorporatevalues directlyaffectthelong-termsuccess of businesses. Thepurpose of thisstudy is toexaminetheeffects of the 360-degree feedbackmethod, one of thecontemporaryperformanceevaluationmethods, on theorganizationalcommitment of employees.Themethod of thisstudy is based on thequantitativemethodandwasconductedaccordingto a relational (cross-sectional) design.Datawerecollectedusing a demographicinformationform, the 360-degree feedbackmethodscale, andtheorganizationalcommitmentscale. QuantitativeanalysiswasperformedusingtheKruskall Wallis test andSpearman'sRhocorrelationcoefficient. Theresearchpopulationconsisted of service businessesoperating in Sakarya, Kocaeli, andIstanbul. A total of 204 individualswereselectedthrough a conveniencesamplingmethodandparticipated in thestudy. Theresultsindicatedthatthe 360-degree feedbackmethoddid not affectemployees' continuancecommitment, but it didincreasetheiraffectiveandnormativecommitmentlevels. Thestudyresultsindicate a positiverelationshipbetweenorganizationalcommitmentandperformanceevaluation. Accordingtothisresult, an effectiveandfairperformanceevaluationmethodincreasesemployees' organizationalcommitmentlevels. Thestudy'sresultsarelimitedtotheresponses of the 204 employeesevaluated, and it is recommendedthattherelationshipbetweenorganizationalcommitmentandcontemporaryperformanceevaluationprocesses be examinedwithlargersamples.