Rosin modifiyeli kitosan/polilaktik asit (CS/PLA) kompozitinin sentezlenmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of rosin-modified chitosan/polylactic acid (CS/PLA) composite
  1. Tez No: 981988
  2. Yazar: AHMET ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN, PROF. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çevresel açıdan kalıcı ve toksik bir farmasötik kirletici olan ketoprofenin sulu ortamlardan giderimi için biyobozunur ve çevre dostu bir kompozit malzeme geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, rosin modifiyeli kitosan/polilaktik asit esaslı hibrit bir yapı sentezlenmiş ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel motivasyonu, geleneksel su arıtma yöntemlerinin mikrokirleticiler üzerindeki yetersizliğini aşmak ve sürdürülebilir bir alternatif sunmaktır. Sentez sürecinde, kitosan önce ftalik anhidrit ile koruma altına alınmış, ardından gum rosin ile kimyasal modifikasyon yapılmış ve son aşamada PLA matrisi ile kompozit film formu elde edilmiştir. Ürünler FT IR, ¹H NMR ve SEM analizleriyle yapısal ve morfolojik olarak incelenmiştir. FT IR ve ¹H NMR sonuçları, rosin modifikasyonunun ve PLA entegrasyonunun başarılı olduğunu göstermiştir. SEM görüntüleri, R CS partiküllerinin PLA matrisi içinde homojen dağılımını ve gözenekli bir yapı oluşumunu ortaya koymuştur. Kompozitlerin KTP (Ketoprofen) giderim performansı, UV Vis spektroskopisi ile NaBH₄ varlığında indirgenme testi üzerinden değerlendirilmiştir. 60 dakikalık reaksiyon sonunda, R CS/PLA kompoziti %93.29 giderim verimi ile en yüksek performansı sergilemiş; R CS %80'in üzerinde, saf kitosan ve PHCS ise yaklaşık %49 giderim sağlamıştır. Çalışmada ayrıca CS, R-PHCS, R-CS ve R-CS/PLA kompozitlerinin katalitik indirgenme süreçleri için kinetik analizler yapılmıştır. 0. ve 1. mertebe modelleri zayıf uyum gösterirken, en yüksek korelasyon katsayıları ikinci mertebe kinetik modelinde elde edilmiştir (R²>0.95). Özellikle R-CS/PLA'nın hız sabiti (k₂ = 0.08091 1/(Abs·dk)) diğer bileşiklerden belirgin şekilde yüksek bulunmuş ve bu kompozitin hem verim hem de kinetik açıdan en etkin performansı sunduğu ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, rosin modifikasyonu ve PLA entegrasyonunun adsorpsiyon ve katalitik aktiviteyi sinerjik olarak artırdığını göstermektedir. Çalışma, biyopolimer tabanlı hibrit malzemelerin farmasötik kirleticilerin gideriminde etkili ve çevre dostu bir alternatif sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a biodegradable and environmentally friendly composite material for the removal of ketoprofen, a persistent and toxic pharmaceutical contaminant, from aqueous environments. Within this scope, a rosin-modified chitosan/polylactic acid-based hybrid structure was synthesized and characterized. The main motivation for the study was to overcome the inadequacy of traditional water treatment methods for micropollutants and to offer a sustainable alternative. During the synthesis process, chitosan was first protected with phthalic anhydride, then chemically modified with gum rosin, and finally, a composite film form was obtained with the PLA matrix. The products were structurally and morphologically examined using FT-IR, ¹H NMR, and SEM analyses. FT-IR and ¹H NMR results demonstrated the success of rosin modification and PLA integration. SEM images revealed the homogeneous distribution of R-CS particles within the PLA matrix and the formation of a porous structure. The KTP (ketoprofen) removal performance of the composites was evaluated via reduction testing in the presence of NaBH₄ using UV-Vis spectroscopy. After a 60-minute reaction, the R-CS/PLA composite exhibited the highest performance with a removal efficiency of 93.29%; R-CS achieved over 80%, while pure chitosan and PHCS provided approximately 49% removal. The study also included kinetic analyses of the catalytic reduction processes for CS, R-PHCS, R-CS, and R-CS/PLA composites. While the zero- and first-order models showed poor fit, the highest correlation coefficients were obtained in the second-order kinetic model (R²>0.95). In particular, the rate constant of R-CS/PLA (k₂ = 0.08091 1/(Abs·min)) was found to be significantly higher than that of other compounds, demonstrating that this composite offers the most effective performance in terms of both yield and kinetics. These results demonstrate that rosin modification and PLA integration synergistically enhance adsorption and catalytic activity. The study reveals that biopolymer-based hybrid materials offer an effective and environmentally friendly alternative for the removal of pharmaceutical contaminants.