Farklı klasmanlardaki bilardo sporcularının zihinsel dayanıklılık, endişe ve mücadele düzeylerinin incelenmesi
An examination of billiard players' mental resilience, anxiety, and competitive spirit across different divisions
- Tez No: 982015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, farklı klasmanlardaki bilardo sporcularının zihinsel dayanıklılık, endişe ve mücadele düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmanın evrenini, Türkiye'de farklı klasmanlarda (3 bant, snooker, pool) aktif olarak bilardo sporu ile ilgilenen lisanslı sporcular oluşturmaktadır. Örneklem ise, çalışmaya gönüllü olarak katılan ve veri toplama araçlarını eksiksiz yanıtlayan toplam 163 bilardo sporcusundan oluşmaktadır. Veriler, çevrim içi ortamda (Google Forms) toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan (Demografik Bilgi Formu, Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği, Endişe Ölçeği ve Mücadele Etme Ölçeği) bir anket formu kullanılmıştır. Veri analiz yöntemleri olarak kişisel değişkenleri incelemek için betimleyici istatistiksel yöntemler, araştırma değişkenleri ve kişisel değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ve veri ölçüm araçlarından elde edilen puanların demografik değişkenlerle karşılaştırılmasında fark testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların, zihinsel dayanıklılık, endişe ve mücadele etme düzeyi puanları, cinsiyetine göre istatistiki bakımdan anlamlı farklılaşmamaktadır (p>0.05). Bunun yanında katılımcıların, zihinsel dayanıklılık ve mücadele etme düzeyi puanları, medeni durumuna göre istatistiki bakımdan anlamlı farklaşırken (p<0.05), endişe düzeyi puanları medeni duruma göre anlamlı farklılaşmamaktadır(p>0.05). Araştırmada, cinsiyet durumuna göre bilardo sporcularının zihinsel dayanıklılık, endişe ve mücadele etme düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. MANOVA analizine göre cinsiyetin bu değişkenler üzerinde etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir ve etki büyüklüğü de küçük düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mental toughness, anxiety, and struggle levels of billiards athletes in different classifications in terms of various demographic variables. The population of this study consists of licensed athletes who are actively engaged in billiards sports in different classifications (3-cushion, snooker, pool) in Türkiye. The sample comprises a total of 163 billiards athletes who voluntarily participated in the study and completed the data collection tools in full. Data were collected through online platforms (e.g., Google Forms). A questionnaire form consisting of three sections (Demographic Information Form, Mental Toughness Scale, Anxiety Scale, and Struggle Scale) was used as the data collection tool in the study. Descriptive statistical methods were employed to examine personal variables, while difference tests were used to explore the relationship between research variables and demographic variables and to compare the scores obtained from the measurement tools. According to the research findings, the participants' mental toughness, anxiety, and struggle level scores do not differ statistically significantly according to their gender (p>0.05). Additionally, while the participants' mental toughness and struggle level scores differ statistically significantly according to their marital status (p<0.05), their anxiety level scores do not show a significant difference based on marital status (p>0.05). Furthermore, no significant difference was found in the mental toughness, anxiety, and struggle levels of billiards athletes based on their gender. According to the MANOVA analysis, the effect of gender on these variables is not statistically significant, and the effect size is small.