İş kazalarından kaynaklanan ölümlerde Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları bağlamında ve yaşam hakkı özelinde değerlendirilmesi
Evaluation of individual applications made to the Constitutional Court in regards to deaths caused by work accidents in the context of the decisions of the European Court of Human Rights and with regards to the right to life
  1. Tez No: 982021
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
İş kazaları neticesinde meydana gelen ölümler, özellikle kişilerin yaşam hakkını doğrudan etkilemesi sebebiyle hem ulusal hem de uluslararası hukuk düzenlemeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) iş kazaları sonucu meydana gelen ölümlerle ilgili olarak verdikleri kararlarında işverenlerin çalışanlara yönelik koruma yükümlülüklerini ve devletlerin denetim görevini dikkate alarak yaşam hakkının ihlal edildiği durumlara dikkat çekmişlerdir. Bu çalışmada işçilerin yaşam hakkını koruma yükümlülüğünün ulusal ve uluslararası hukuk düzenlemelerindeki yansımaları iş kazaları boyutuyla ele alınacaktır. AYM'nin ve AİHM'nin iş kazaları ile ilgili verdiği kararlar, çalışmanın temel referans noktalarını oluşturacaktır. Bu çerçevede temel kavramlar açıklanmış, yaşam hakkına ilişkin açıklamalara yer verilmiş, AYM'nin ve AİHM'nin yargılama usulüne değinilerek iş kazalarının ölüm neticesi mahkeme kararları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Deaths resulting from work accidents are of great importance in terms of both national and international legal regulations, especially because they directly affect the right to life of individuals. In their decisions regarding deaths resulting from work accidents, the Constitutional Court of Turkey (TCC) and the European Court of Human Rights (ECtHR) have drawn attention to cases where the right to life is violated, taking into account employers' obligations to protect employees and the state's duty of supervision. In this study, the reflections of the obligation to protect workers' right to life in national and international legal regulations will be discussed in terms of work accidents. The decisions of the TCC and the ECtHR regarding work accidents will constitute the basic reference points of the study. In this framework, basic concepts are explained, explanations regarding the right to life are given, the trial procedures of the TCC and the ECtHR are mentioned, and the death consequences of work accidents are discussed through court decisions.