Futbol antrenörlerinin öz yeterlikleriyle iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between football coaches' self-efficiency and job satisfaction
- Tez No: 982023
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÖKHAN ÇETİNKAYA, DR. TANER KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada amaç, futbol antrenörlerinin öz yeterlik düzeyleri ile iş tatminleri arasındaki ilişkiyi demografik veriler üzerinden inicelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın evreni olarak lisanslı futbol antrenörleri, örneklem grubu ise görev yapan üzeri futbol antrenörleri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve güç analizi sonucunda 276 kişi örneklem yeterliliği olarak hesaplanmıştır. Araştırmada“İş Tatmini Ölçeği”ile“Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Gönüllülük esasına göre toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmış; normal dağılım ön koşulunun sağlanmadığı belirlenmiş ve analizlerde non-parametrik testler kullanılıştır. Araştırma sonuçlarında, erkek katılımcılar psikolojik yeterlik ve iş tatmini açısından kadınlara kıyasla daha yüksek algıya sahiptir. Yaş arttıkça performans, öğretim, yönetim yeterlikleri ve iş tatmini düzeyleri anlamlı biçimde yükselmektedir. 40-+yaş antrenörler daha yüksek öz-yeterlik alğsı ve iş-tatmini alğısına sahiptir. Antrenörlerin Mesleki olarak tecrübesi arttıkça öğretim-yönetim yeterliliğide artmış, 1-5 yıl tecrübeye sahip antrenörlerin yeterlilik ve iş tatmin düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelir grubuna göre analizlerde, düşük ve yüksek gelirli antrenörlerin öz yeterlik algıları orta gelir grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between football coaches' self-efficacy levels and job satisfaction through demographic data. The research was conducted using a correlational screening model. The study population consisted of licensed football coaches, and the sample group consisted of in-service football coaches. Random sampling was used in the sample selection, and a power analysis resulted in a sample size of 276. The“Job Satisfaction Scale”and“Coach Self-Efficacy Scale”were used in the study. Data were collected on a voluntary basis. SPSS 25 was used in data analysis; it was determined that the prerequisite for normal distribution was not met, and non-parametric tests were used in the analyses. The research results showed that male participants had higher perceptions of psychological efficacy and job satisfaction than female participants. As age increases, levels of performance, teaching, and management competencies, and job satisfaction increase significantly. Coaches aged 40 and over have higher perceptions of self-efficacy and job satisfaction. As coaches' professional experience increased, their teaching and management competence also increased, and coaches with 1-5 years of experience reported lower levels of competence and job satisfaction. In analyses by income group, low- and high-income coaches had higher self-efficacy perceptions than those in the middle-income group.