Farklı ülkelerde lüks modanın tüketımı ve ekonomısıne etkılerı
Consumption of luxury fashion in different countries and its effects on the economy
  1. Tez No: 982084
  2. Yazar: FATEMEH MOUSAVINAZHAD BENAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ZEYNEP ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı, lüks modayı antik dönemden günümüze kadar tanımlamak ve ekonomik sınıflarla olan ilişkisini incelemektir. Ayrıca, modern ekonomik koşullar ile lüks tüketimi arasındaki bağlantı da ele alınacaktır. Birinci bölümde, lüks moda kavramı tanımlanacak ve tarihsel, sosyal ve ekonomik açılardan analiz edilecektir. Ikinci bölümde ise lüks modanın tarihsel gelişimi antik çağ, orta çağ, rönesans ve sonraki dönemlerden günümüze kadar incelenecektir. Bu bölümde, her dönemde aristokratların ve zengin sınıfların lüks moda standartlarını nasıl belirlediği ve alt sınıfların bu modelleri nasıl taklit ettiği değerlendirilecektir. Üçüncü bölüm, modern dünyada lüks moda tüketimine ve ikinci el lüks ürünlerin kullanımına odaklanmaktadır. Bu bölümde, sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerin lüks moda endüstrisi üzerindeki etkileri incelenecek ve bu endüstrinin küresel değişimlere ve yeni trendlere nasıl uyum sağladığı ele alınacaktır. Ayrıca, günümüz ekonomik koşulları ile lüks moda sektörü arasındaki ilişki değerlendirilecek; ekonomik krizler, büyüme oranları ve gelir dalgalanmalarının lüks moda üretim ve tüketimi üzerindeki etkileri analiz edilecektir. Dördüncü ve son bölümde ise türkiye ve iran'da lüks moda ve lüks tüketim karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Bu bölümde amaç, farklı ekonomik koşulların lüks ürünlerin üretimi ve tüketimi üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu etkilerin modern dünya ekonomisi ve hane halkları üzerindeki yansımalarını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to define luxury fashion from antiquity to the present day and to examine its relationship with economic classes. Additionally, the connection between modern economic conditions and luxury consumption will be addressed. In the first chapter, the concept of luxury fashion will be defined and analyzed from historical, social, and economic perspectives. The second chapter will explore the historical development of luxury fashion from ancient times through the middle ages, the renaissance, and subsequent periods up to the present. This section will evaluate how, in each era, aristocrats and the wealthy determined the standards of luxury fashion, and how lower classes imitated these patterns. The third chapter focuses on the consumption of luxury fashion in the modern world and the use of second-hand luxury items. It will examine the effects of social, cultural, and economic changes on the luxury fashion industry, and how the industry has adapted to global changes and emerging trends. Furthermore, the relationship between current economic conditions and the luxury fashion sector will be analyzed, including the impact of economic crises, growth rates, and income fluctuations on the production and consumption of luxury fashion. The fourth and final chapter presents a comparative study of luxury fashion and luxury consumption in turkey and iran. The aim of this section is to reveal how different economic conditions influence the production and consumption of luxury goods, and to assess the implications of these influences on the modern global economy and household dynamics.